Nazmi Gür’den Bakan Işık’a Soru Önergesi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Nazmi Gür, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yazılı soru önergesi verdi.Yazılı bir açıklama yayınlayan Nazmi Gür,...

Nazmi Gür’den Bakan Işık’a Soru Önergesi
banner537
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Nazmi Gür, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yazılı soru önergesi verdi.

Yazılı bir açıklama yayınlayan Nazmi Gür, Van’ın ekonomisinin tarım ve hayvancılıkla ayakta durduğunu belirterek, “Van, konumu itibariyle sanayi alanında gelişime müsait bir il olarak görünmektedir. Özellikle üretim açısından ve fabrikaların kurulması Van’ın ekonomik olarak güçlü bir ticaret merkezi haline getirecektir. Devlet tarafında kurulacak olan fabrikaların hem Van’ın ekonomisini canlandıracak hem de işsiz vatandaşlara iş kapısı açılacaktır. Bu bağlamda; Van ilinde aktif şekilde üretim yapan fabrika sayısı ve isimleri nelerdir? Van ilinde bulunan fabrikaları kaçı devlete aittir? Özelleştirilen fabrika bulunmakta mıdır? Van ilinde bulunan fabrikalar hangi alanda üretim yapmaktadır? Üretim yapan fabrikaların kapasiteleri nedir? Üretim yapan fabrikaların ihracat rakamları nedir? Bu fabrikaların alanlarına göre Türkiye genelindeki üretim içerisindeki payı nedir? Bu fabrikalarda kaç kişi (her fabrika için ayrı ayrı olmak üzere) istihdam edilmektedir? Van ilinde sanayi alanında geliştirmek için ne tür çalışmalarınız bulunmaktadır? Ayırdığınız her hangi bir bütçe var mıdır? Van ilinde sanayi alanında hayata geçirdiğiniz projeleriniz var mıdır?” diye belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER