Erken seçim önergesi Meclis'te 386 oyla kabul edildi

AKP-MHP ittifakının 24 Haziran'da erken seçim yapılmasına ilişkin teklifi Meclis Genel Kurulu'nda 386 oyla kabul edildi.

Erken seçim önergesi Meclis'te 386 oyla kabul edildi

HABER MERKEZİ-AKP ve MHP’nin ortak imzasıyla verilen erken seçim teklifini görüşmek için toplanan Meclis Genel Kurulu'nda, 24 Haziran'da erken seçim yapılmasına ilişkin teklif Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Oylaması öncesinde HDP'li milletvekilleri Genel Kurul salonundan çıktı. AKP ve MHP'li vekillerin imzasıyla verilen önerge 386 oyla kabul edildi. Öngergeye AKP, MHP ve CHP'li vekiller olumlu oy kullandı.

AKP-MHP ittifakının ortak önergesinde şu ifadelere yer verildi:

"Nitekim 16 Nisan 2017'de yapılan halkoylamasına giden süreçte milletimizin önümüzde açtığı yol, bu şekilde kesinlik ve kararlılık kazanmıştır. Bölgemizde yaşanan tarihi önemdeki hadiseler, AB ile ilişkilerimiz, küresel süreçler, Türkiye'nin halk oylamasında verdiği karar doğrultusunda belirsizliklerin aşılarak bir an önce Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesini zorunlu kılmıştır.

Bu nedenle Türkiye'nin önündeki iç ve dış gündemin yoğunluğu, erken seçim kararının bir an önce alınarak belirsizliğin ortadan kaldırılmasını gerekli hale getirmiştir. Bilindiği üzere Anayasa'nın geçici 21'inci maddesi uyarınca TBMM'nin, seçimlerin yenilenmesi kararı alması halinde cumhurbaşkanlığı seçimi ile milletvekili genel seçimi birlikte yapılacaktır. Bu itibarla anayasanın 77'nci, geçici 21'inci ve Milletvekili Seçim Kanunu'nun 8'inci maddesi gereğince seçimlerin yenilenmesi ve TBMM'nin 27'nci Yasama Dönemi Milletvekili Genel Seçimi'nin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılması hususunda TBMM kararı alınması için gereğini arz ve teklif ederiz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER