Davutoğlu: "ödeme Yapmayı Gerekli Görmüyoruz"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye aleyhinde verdiği kararı; dayandığı mesnet, uygulanan yöntem ve devletler arası hukuk bağlamında Türkiye’nin tanımadığı bir devletin muhatap alınması noktasında...

Davutoğlu:
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye aleyhinde verdiği kararı; dayandığı mesnet, uygulanan yöntem ve devletler arası hukuk bağlamında Türkiye’nin tanımadığı bir devletin muhatap alınması noktasında kesinlikle bağlayıcı da görmüyoruz. Bu ödemeyi de bu anlamda yapmayı gerekli görmüyoruz" dedi.

Davutoğlu, mevkidaşı Liberya Dışişleri Bakanı Augustine Kpehe Ngafuan ile görüştü. Görüşmesinin ardından ikili ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Davutoğlu, Türkiye ile Liberya arasında 3 anlaşmaya imza atıldığını belirterek, bu bunların iki ülke arasında imzalanan ilk anlaşmalar olduğunu söyledi. Davutoğlu, Liberya’nın Türkiye için önemine dikkat çekerek, Liberya’nın köklü geçmişe sahip olduğunu ve Afrika’da önemli rol oynayacağını söyledi. Davutoğlu, “Ticaret hacmi 120 milyon dolar, bunun artabileceğini düşünüyoruz. İmzalanan anlaşmalarla Türk firmalarının Liberya’ya ilgilerinin artacağını düşünüyoruz” ifadelerinin kullandı.

Liberya Dışişleri Bakanı Ngafuan, güvenlik, ticaret ve havacılık alanında çalışmalarını tamamlayacağını kaydederek, Türk Hava Yolları’nın uçuşlarını beklediklerini ifade etti. Ngafuan, “Liberya’da TİKA hayatın değiştirilmesinde daha fazla rol oynayacak. Barış sağlanmasından sonra toplumu yeniden inşa etmeye çalışıyoruz. Birçok başarımıza rağmen önümüzde çok yol var. Gençler arasında işsizlik çok yüksek” şeklinde konuştu.

AİHM'İN TÜRKİYE ALEYHİNDE VERDİĞİ 'KIBRIS' KARARI

"Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Kıbrıs Barış Harekatı kararı tazminatı ödenecek mi?" sorusuna, Bakan Davutoğlu şöyle cevap verdi:

“Bu kararlar hepimiz için çerçeve oluşturur. Karar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yetkileri bakımından ciddi çelişkileri barındırıyor. Bu yönüyle ödeme bakımından, bizim açımızdan bir bağlayıcı olduğu, bizim ödememizi gerektiren bir durum olduğu kanaatinde değiliz. Dün ilk defa Avrupa insan Hakları Mahkemesi iki devlet arasındaki siyasi sorunlar ve bu çerçevede ortaya çıkan durumla ilgili karar almıştır. Tanımadığımız devletle ilgili bir mahkeme bize dönük bağlayıcı karar empoze edemez.”

Davutoğlu, kayıp şahıslarla ilgili bir komitenin bulunduğunu hatırlatarak şunları kaydetti:

“Komite çalışmalarını sürdürüyor. 1492 şahısla ilgili olarak komite var. Komitenin karara mesnet teşkil eden kişilerin kayıp kişiler listesinde olmadığı. Kararın dayandığı zemin hala berrak olmayan bir zemin. Taraflar bakımından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yetkilerini aşmıştır. Kayıp şahıslarla ilgili yapılan çalışmalar sürerken bunun üzerinde hüküm verme yoluna gitmiştir. Eğer Türkiye’nin garantörlük uluslararası anlaşmaya dayanarak kullandığı garantör hakkının bir sonucu olan müdahale hükmü verecekse, kayıp olan Kuzey Kıbrıs Türkleriyle de ilgili bir karar verilmesi, aynı kriterlerin onlara da uygulanması beklenir. Kararı; dayandığı mesnet, uygulanan yöntem ve devletler arası hukuk bağlamında Türkiye’nin tanımadığı bir devletin muhatap alınması noktasında kesinlikle bağlayıcı da görmüyoruz. Bu ödemeyi de bu anlamda yapmayı gerekli görmüyoruz.”

Mahkeme kararının, objektif olmadığını ve müzakere sürecine darbe vurduğunu söyleyen Bakan Davutoğlu, “Türkiye hiçbir zaman Kıbrıs bağlamında veya başka konuda mahkemeler veya başka yollarla üzerinden baskıyı kabul etmez, direncini gösterir” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, ABD Başkan Yardımcısı Biden’ın Kıbrıs ziyareti konusuna ilişkin ise şunları ifade etti:

”Biden’ın ziyaretini önemli olarak görüyoruz. Kıbrıs çözüm parametreleri bellidir. Platform çerçevesinde önemli bir adımdır. Pozitif gelişmelerdir. Taraflar masaya ciddi olarak gelmelidir.”

AGİT Uluslararası Özel Gözlemci Misyonu Başkanı Büyükelçi Ertuğrul Apakan ile yaptığı görüşmesinin içeriğine yönelik soruya ise Davutoğlu, kendisinden Ukrayna ile ilgili bilgi aldığını ifade ederek Apakan’ın Türkiye’nin itibarını yükselttiğini sözlerine ekledi.

İkili arasında; eğitim alanında işbirliği, iki Diplomasi Akademisi arasında mutabakat zaptı ve Diplomatik pasaport sahiplerinin vizesiz seyahat etmelerini sağlayan mutabakat zaptı imzalandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER