Ak Parti'li Altaç’tan Feyzioğlu’na Tepki

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Fevzioğlu’nun tavrına tepki göstererek, “Feyzioğlu protokol konuşmalarının ötesinde gerçekten insanı gerecek ve önceden...

Ak Parti'li Altaç’tan Feyzioğlu’na Tepki
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Fevzioğlu’nun tavrına tepki göstererek, “Feyzioğlu protokol konuşmalarının ötesinde gerçekten insanı gerecek ve önceden planlanmış bir yöntemle sayın başbakanı bezdirmek için bir konuşma yaptı” dedi.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç, İl Başkan Yardımcıları Fadıl Karaer, Ahmet Ay, Sedat Bayhan, Necla Uysan ve il yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet, TÜMSİAD’ı ziyaret etti. AK Parti heyetini TÜMSİAD Diyarbakır Şube Başkanı Hüseyin Oğulmuş ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı. Sıcak bir ortamda gerçekleşen sohbette, gündemdeki olaylarla ilgili genel değerlendirme ve bilgi alış verişinde bulunuldu. Ziyaret sırasında bir konuşma yapan AK Parti İl Başkanı Aydın Altaç, STK’ların olmadığı bir demokrasinin düşünülemez olduğunu söyledi. Altaç, “Biz parti olarak mutlaka sivil toplum kuruluşlarına önem verir, değerli görüş ve tecrübelerinden istifade ederiz. AK Parti olarak sizleri önemsiyoruz. Artık önümüzde çok önemli olan Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Düşünün ki bir birine zıt iki parti olan MHP ve CHP çatı aday olabilir mi diye veya çıkarabilir miyiz diye birlikte hareket ediyorlar gibi tavırlar içerisindeler. Türkiye’de 76 milyon vatandaş var. Her kesimden ve etnik guruptan insanlar var. Bunlar özgürce sandığa gidip oy kullanıyorlar ama AK Parti’den önce sandık birilerinin hegemonyasında idi. Bu gün ise askeri vesayet yok, bürokratik vesayet yok, yargı vesayeti kullanmaya çalışıyorlar nasıl siyasete yön verebilir diye Anayasa Mahkemesi Başkanı bir taraftan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı bir taraftan hareket ediyor. Türkiye Barolar Başkanı’ndan bir baro üyesi olarak beklentim farklıydı. Barolar Birliği Başkanı’nın Türkiye’de yaşanan faili meçhulleri bildiğini biliyorum, bu ülkede 80 ve 90’lı yıllarda çok büyük sorunlar yaşandı. Bu yaşananların sorumlusu biz değiliz, o dönem AK Parti yoktu. AK Parti kurulduğu günden itibaren bu sorunları çözmeye çalıştı. Bunları yaparken birçok risk aldık. Sayın başbakanımıza yapılmaya çalışılan suikastlara rağmen 90’lı yıllarda en büyük haksızlıklardan biri OHAL uygulamasını kim kaldırdı? AK Parti kaldırdı. 2005’te bu ülkede Kürt sorunu vardır diyen kimdi? Yine sayın başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’dı. 2002’den önce Kürtçe eğitim yoktu, bu gün özel okullarda anadilde eğitim var, bunları kim yaptı? Tabi ki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde AK Parti kadroları yaptı” dedi.

Altaç, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Fevzioğlu’nun yaptığı açıklamalara da tepki gösterdi. Altaç, “Feyzioğlu protokol konuşmalarının ötesinde gerçekten insanı gerecek ve önceden planlanmış bir yöntemle sayın başbakanı bezdirmek için yapılan bir konuşma yaptı. Sayın başbakanımız Danıştay’a sahip çıktığını belirtmek için oradaydı. Fevzioğlu’nun Cumhurbaşkanı şöyle olmalıdır diye yaptığı konuşmalar üzücüydü. 76 milyon insan başbakana sahip çıkıyor, sizin de yapmanız gereken milletin iradesine saygı duymaktır. Kamuoyundan takip ettiğim kadarıyla sayın başbakanımıza saygı duyuluyor” diye konuştu.

TÜMSİAD Diyarbakır Şube Başkanı Hüseyin Oğulmuş ise AK Parti heyetinin yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getirdi. Oğulmuş, çözüm süreci ve demokratikleşme paketiyle bölgenin ve Diyarbakır’ın her alanda ticaretinin ciddi anlamda canlandığını, güvenin artığını, yatırımcıların adeta Diyarbakır’a akın ettiğini söyledi. Oğulmuş, “Bunu şubemizi ziyarete gelen heyetlerden müşahede ediyoruz ve çözüm sürecini, yeni çıkarılacak demokratikleşme paketler de dahil tam olarak destekliyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER