Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin yöneticileri ile yazarlarının gazetede yayınlanan yazıları nedeniyle Hüseyin Aykol, Ayşe Batumlu Kaya, Eren Keskin ve Reyhan Çapan hakkında “örgüt propagandası yapmak” ve "suç işlemeye alenen tahrik" iddialarıyla yeniden yargılandıkları davanın ikinci duruşması İstanbul Adliyesi 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya, Ayşe Batumlu Kaya ve Hüseyin Aykol  Ses ve Görüntü Bileşim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, avukatları Özcan Kılıç da hazır bulundu.  

Savunma yapan Ayşe Batumlu Kaya, daha önce savunma yaptığını ve duruşmalardan vareste tutulmayı talep etti. Avukat Özcan Kılıç ise, dosyada bulunan mevcut eksikliklerin giderilmesini istedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Ayşe Batumlu Kaya’nın duruşmalardan vareste tutulma talebini kabul eden mahkeme heyeti, Kaya hakkında İstinaf Mahkemesi’nde bulunan dosya kararının beklenmesine karar vererek duruşmayı 20 Şubat’a erteledi.

NE OLMUŞTU?

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yöneticileri ile yazarlarının gazetede yayınlanan yazılar nedeniyle “örgüt propagandası yapmak” ve "suç işlemeye alenen tahrik" suçlamalarıyla yargılandığı davanın karar duruşması 21 Mayıs 2019’da Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme kararında,  “örgüt propagandası” suçlamasıyla Ayşe Batumlu Kaya ile Reyhan Hacıoğlu'na 1 yıl 3’e ay, Eren Keskin ile Reyhan Çapan’a 3 yıl 9’ar ay, Hüseyin Aykol'a 2 yıl 1 ay, Hüseyin Güçlü ve Tahir Temel’e 1 yıl 6’şar ay hapis cezası verdi. Reyhan Hacıoğlu ve Ayşe Batumlu Kaya'ya verilen hapis cezası ise TCK 51/1 gereğince ertelendi. Bunun üzerine gazetenin ve gazetecilerin avukatı, karara itiraz ederek, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı. İtiraza bakan 2’nci Ceza Dairesi, 16 Mart 2021’de derece mahkemesinin kararını yerinde buldu. Avukatlar, bu aşamanın ardından dosyayı Yargıtay’a taşıdı. Bu kararı da 31 Mayıs 2023’te karara bağlayan Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, Hacıoğlu, Temel ve Güçlü’ye verilen hapis cezalarını onadı.

CEZALARI BOZULDU

Yargıtay dairesi, Aykol, Kaya, Çapan ve Keskin yönünden ise bu isimler hakkında benzer iddialar ile başka mahkemelerde veya daha onanmış dosyaların bulunduğunu ancak derece mahkemesinin buna rağmen bu dosyalar ile birleştirme veya inceleme yapmaksızın karar verdiğini belirterek, verilen cezaları bozdu.