CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 9 askerin yaşamını yitimesinin ardından gerçekleştirilen MYK toplantısı sonrası açıklama yaptı. Özel, "Sorumluların arkasına dizilmemeye, itiraz etmeye devam edeceğiz" dedi.

Çatışmalarda hayatını kaybeden Müslüm Özdemir'in depremzede ailesinin yaşadığı çadıra ilişkin konuşan Özel, "Ev yok, konteyner var, konteyner buz gibi ve mecburen çadırın içini ısıtarak çadıra geçen bir şehit ailesi. Şehit ailesinin içinde bulunduğu durum ortaya çıkınca çadıra bayrak asmaktan utanmışlar, hemen dezenformasyon diyorlar" diye konuştu.

Özel'in konuşmasında öne çıkanlar şu şekilde:

"İktidar uyarıları dinlemek yerine alışılmış bu haberlerde ezberlerini tekrar etmeye devam etti. Son bir ayda şehit olan 25 askerimizden 23'ü Pençe Kilit bölgesinden. Biz Meclisin toplanmasını talep ettik. Sorumluluk makamında oturanlara sorumluluklarını hatırlattık. 26 Aralık'taki grup toplantımızda 'Artık yeter' dedik, ne yapılacaksa yapılsın dedik. Sorduğumuz sorulara hiçbir yanıt alamadık.

Kaymakam gidip acı haberi çadırda veriyor ama güvenlik toplantısı sarayda yapılıyor. İktidar artık sorumluluğunu gizlemeyecek. Artık yeter bu milet susmayacak. Şehidin acısı üzerine konuşayalım diye diye yeni şehitler geliyor. Bunlara sessiz kalmak milliyetçilik falan değildir. Bunlara susmamak milliyetçiliktir.

Onlarla aynı metne imza atmadık, onların sorumluluğunu hafifletme oyununa gelmedik. Kendi bildirimizi kaleme aldık ve yayınladık.

Bugün 7 saat süren MYK toplantımız ardından durumu değerlendirdik. Bidirimizi yayınladık. Sorumluluk sahipleri ile aynı bildirinin altına imza atmayacağız, A4 kağıdının altında buluşmayacağız.

Her ne kadar ilan etmeseler de, o haklarını 92 yaşındaki Suudi Kralı için kullasalar da yarın yas içindeki milletimizle olacağımız için mitingimizi iptal ettik. Yarın şehitlerimizin yasını tutacağız.

İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’na hesap sormuş: Neden bu seçimi kaybettik? İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’na hesap sormuş: Neden bu seçimi kaybettik?

Ayrıca yarın Milli Güvenlik Kurulu Daışma kurulumuzu toplantıya çağırdım. Bu 11 kişilik komisyonun içinde 6 güvenlik uzmanı asker bulunuyor.

O gün imza attınız, CHP'ye terör örgütünü koruyormuş muamelesi yapacak kadar hadsizleştiniz. Yandaşlarınızı sosyal medyada, hatta kutsal ibadethanede üzerimize saldınız. Peki şimdi ne oldu? O gün atılan imzalar dün akşamki şehitlere engel oldu mu?

Biz evlatlarımızın kanı yerde kalmasın demek yerine kanları akmasın diyoruz. Konforlu kaloriflerli evlerinden tweet atmakla olmuyor. -14 derecede can veriyor o çocuklar.

Şehidimizin Kahramanmaraş'taki evi... Müslüm Özdemir'in ailesinin çadırda yaşadığını Vali Beye yalanlatıyorlar. Ev yok, konteyner var, konteyner buz gibi ve mecburen çadırın içini ısıtarak çadıra geçen bir şehit ailesi. Şehit ailesinin içinde bulunduğu durum ortaya çıkınca çadıra bayrak asmaktan utanmışlar, hemen dezenformasyon diyorlar.

Bugün susarak, bugün sessizlikle durulacak gün değildir. Artık bu düzen değişecek. Sorumlular sorumluluklarını yerine getirene kadar bildiğimizi söylemeye devam edeceğiz."