Haftalık kabine toplantısında konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ordunun günlerdir bomba yağdırdığı Gazze Şeridi'ndeki duruma ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu.

“Net Bir Hedef Belirledik”

Netanyahu, “Savaşın ortasındayız ve Hamas’ın askeri ve otoriter yeteneklerini yok etme yönünde net bir hedef belirledik ve bunu sistematik bir şekilde yapıyoruz” dedi.

“Farklı Bir Gazze Var Olacak”

Gazze'ye kara harekatının zaman alacağını ve “tuzaklar, zorluklar ile kayıplara” yol açacağını dile getiren Netanyahu, “Ama sonunda size tek bir şeyin sözünü veriyorum: Hamas yenilecek, yok edilecek ve farklı bir Gazze var olacak” ifadelerini kullandı.

Netanyahu ateşkes çağrılarını reddetti, 'Şimdi savaş zamanı' dedi

Uluslararası Koalisyon'dan Rojava'ya askeri sevkiyat Uluslararası Koalisyon'dan Rojava'ya askeri sevkiyat

Başbakan Binyamin Netanyahu başkent Tel Aviv'de yaptığı basın açıklamasında, İsrail'in ateşkes çağrılarını kabul etmediğini belirterek, "Şimdi savaş zamanı" dedi.

Ülkesinin ateşkes konusundaki tutumunu netleştirmek istediğini söyleyen Netanyahu şu ifadeleri kullandı:

"Nasıl ki ABD (2. Dünya Savaşı'nda) Pearl Harbour'ın bombalanmasından ya da 11 Eylül terör saldırısından sonra ateşkesi kabul etmediyse, İsrail de 7 Ekim'deki korkunç saldırılardan sonra Hamas'la çatışmaların durdurulmasını kabul etmeyecektir."

"Ateşkes çağrısı İsrail'in Hamas'a teslim olması, terörizme teslim olması çağrısıdır."

İncil'den "barış için de savaş için de bir zaman vardır" ifadesini hatırlatan Netanyahu, "Şimdi savaş zamanı" dedi.

Netanyahu, "Uygar dünya barbarlarla savaşmaya istekli olmadığı sürece daha iyi bir gelecek vaadini gerçekleştiremeyiz" dedi ve "Barbarlar bizimle savaşmaya istekli" diye devam etti.

İsrail'in savaşı başlatmadığını ama kazanacağını söyleyen Netanyahu, Hamas'ın İran'ın oluşturduğu "şer ekseni"nin bir parçası olduğunu savundu.