Muradiye Eşbaşkanların iddianamesindeki ‘tanıkların’ ifadeleri aynı kalemden

VAN- Muradiye Belediyesi eşbaşkanları Leyla Balkan ve Yılmaz Şalan hakkında hazırlanan iddianamede “tanık” olarak sunulanlarının tamamı noktası virgülüne kadar aynı şeyi tekrarlıyor.

Muradiye Eşbaşkanların iddianamesindeki ‘tanıkların’ ifadeleri aynı kalemden
banner537

Van'da 6 Aralık 2019 sabahı yapılan ev baskınlarında "Örgüt üyeliği" ve "Örgüt propagandası" iddiasıyla tutuklanan Muradiye Belediyesi Eşbaşkanı Yılmaz Şalan ile adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Muradiye Belediyesi Eşbaşkanı Leyla Balkan'ın iddianameleri tamamlanarak mahkemeye sunuldu. İki eşbaşkanın iddianamesinde de tıpkı diğer eşbaşkanların davaları gibi yaptıkları her şey suç olarak dosyaya eklendi. 

JİNEOLOJİ VE KURAM DERGİSİ DE SUÇ UNSURU!

Belediye çalışanlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi açık “tanık” yapılırken, dosyada iki de “gizli tanığın” suçlamalarına yer verildi. Açık “tanıkların” tamamının iki eşbaşkan hakkındaki iddiaları noktası virgülüne kadar kes-yapıştır yöntemi kullanıldığı dikkati çekti. Eşbaşkan Leyla Balkan'ın evinde bulunan Jineloji, Bilim Kuram Dergisi, flash diskinde bulunan müzikler, katıldığı taziye ziyaretleri, TJA'nın basın açıklamasına katıldığına ilişkin fotoğraflar da suç delili sayıldı. 

AİLELERE ERZAK DAĞITMAK SUÇ!

“MARDUK44” kodlu “gizli tanığın” ifadelerinin de yer aldığı iddianamede, "Leyla Balkan'ın kayyum döneminde işe girenlere tahammülü olmadığı yönünde söylemlerinin olduğunu duydum" şeklindeki ifadelerine yer verilirken, “ASP58” kodlu “gizli tanığın”, "Devlet yanlısı insanları işten çıkarıyordu" suçlamaları oldu. Açık “tanıkların” tamamı da yine belediyede eşbaşkanlık sisteminin olduğu, belediyenin köylere erzak dağıttığı, yine ailelere yapılan malzeme yardımında bulundukları söylemesi suç konusu yapıldı. 

İDDİALAR KES-YAPIŞTIR!

İddianamede Eşbaşkan Yılmaz Şalan ile ilgili kısımda ise belediye çalışmalarının tamamı suç diye sıralandı. İlçede bulunan bir esnafın işyerinin önüne ışıklandırma yapılması ve saksı konması suç olarak dosyaya konurken, bu çalışmaların yapıldığı işyeri sahibi ise örgütle ilişkilendirildi. Şalan'ın belediyede çalışan devlet yanlılarıyla çalışmadığını ancak kendi kadrolarıyla gizli kapaklı işler yaptıkları iddiasında bulunan “açık tanıkların” tümünün ifadesi aynı çerçevede. Yönetimleri döneminde tek bir kişiyi bile işe almayan belediyeye “gizli tanıkların”; "kendi yandaşlarını belediyeye aldılar" iddiası da deliller arasına konuldu. 

İddianamede eşbaşkanlara yönelik, "Şüphelilerin eylemlerinde süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik gözetildiğinde üzerlerine atılı örgüte üye olma suçundan ve tespit edilen paylaşımlar nedeniyle propaganda suçundan kamu davası açmayı gerektirir nitelikte yeterli şüphe oluşturacak delilin elde edildiği” değerlendirmelerinde bulunularak, yöneltilen "örgüt üyeliği" ve "örgüt propagandası" suçlamalarından cezalandırılmaları talep edildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2020, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER