Muradiye'de Ayşe Şan Kadın Kütüphanesi ve Konukevi açıldı

VAN - Muradiye Belediyesi tarafından kurulan Ayşe Şan Kadın Kütüphanesi ve Konukevi'nin açılışında konuşan HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun, kayyumların atandığı bir dönemde böylesi bir adımın önemli olduğunu belirtti.

Muradiye'de Ayşe Şan Kadın Kütüphanesi ve Konukevi açıldı
banner537

Van'ın Muradiye ilçe Belediyesi bünyesinde kurulan Ayşe Şan Kadın Kütüphanesi ve Konukevi'nin açılışı gerçekleştirdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistlerinin katılımıyla yapılan açılışta kadınların yöresel elbiseleriyle katıldığı görüldü.  Meyman Erbanê grubunun şarkıları eşliğinde gerçekleştirilen açılışta konuşan Muradiye Belediye Eşbaşkanı Leyla Balkan, bu tarz projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini söyledi. Balkan, bu projede emeği geçen herkese teşekkür etti. 

'HÜKÜMETİN KADIN POLİTİKASI HİÇ DEĞİŞMEDİ'

HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun, HDP'li belediyelere kayyumların atandığı böylesi bir süreçte böylesi bir projenin anlamlı olduğunu ifade etti. Tarih boyunca erkek egemen iktidarların varlıklarını koruyabilmek için cinsiyetçi ve militarist politikalardan beslendiğini dile getiren Coşkun, "AKP döneminde de her gün kadınlar katlediliyor ve çocuklar cinsel istismara maruz kalıyorlar. 2016 yılında belediyelerimize kayyım atandığında ilk icraatları kadın kurumlarımızı kapatmak oldu. Burada amaç kadınları eve hapsetmek ve örgütlenmesini engel olmaktı" dedi. 

Açılış Meyman Erbanê grubunun şarkıları eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER