Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, 31 Mart yerel seçimlerin CHP ile ittifak kurmayacaklarını açıkladı. CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel, İnce'nin görüşmelerde belli sayıda belediye meclis üyeliği ve İzmir'de bir metropol ilçe belediye başkanlığı talebinde bulunduğunu, sürecin tıkanması üzerine bugünkü eleştirel açıklamayı yaptığını belirtti. 

CHP'Yİ HEDEF ALDI; BAHÇELİ'YE DESTEK ÇIKTI

Muharrem İnce bugün düzenlediği basın toplantısında kendi adaylarını çıkaracaklarını açıkladı. İnce, "CHP ile ittifak yapmak için beklentiniz nedir?" sorusuna "Değişmek başka bir şeydir, başkalaşmak başka bir şeydir. Benim bulunduğum bir parti değil orası. Böyle bir ittifak kurmak... Yarın şartlar değişir o zaman tekrar konuşuruz. CHP, İsveç'e evet deyince nasıl ittifak kuracağım, her gün DEM'lenirse nasıl kuracağım? Bizim bir duruşumuz olmalı." diye yanıt verdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Türkiye'de Dersim diye bir yer yoktur" açıklamasına destek veren İnce, "Laikliği bizden başka hatırlayan kalmadı. Bizim bir Dersim diye bir vilayetimiz yoktur. Oradaki vilayetin adı Tunceli'dir. Kamer Genç bile Dersim demiyordu, Tunceli diyordu. Şeyh Said bir haindir nokta."  sözlerini sarfetti.  

İnce "İstanbul'da 3 aday adayımız var; önümüzdeki hafta MYK'da karar verip bir kişiyi atayacağız. Mehmet Sevigen onlardan biri." diye konuştu. Memleket Partisinin adaylığı kesinleşen 2'si büyükşehir 13 kentin adayları şöyle:

 • Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Salih Eskici
 • Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ali Sarı
 • Bilecik Belediye Başkan adayı Bilecik İl Başkanı Hüseyin Korkman
 • Yalova Belediye Başkan adayı Fatih Elönü
 • Mersin Tarsus Belediye Başkan adayı Haluk Bozdoğan
 • Ankara Şereflikoçhisar Belediye Başkan adayı Ankara İl Başkanı Mahmut Celal Ünsal
 • Artvin Kemalpaşa Belediye Başkan adayı Yekta Faik Yılmaz 
 • Aydın Nazilli Belediye Başkan adayı Ali Çetinkaya
 • Bilecik Bozüyük Belediye Başkan adayı Talat Halefoğlu
 • Eskişehir İnönü Belediye Başkan adayı Hamdi Tosunoğlu
 • İzmir Bayındır Belediye Başkan adayı Ali Erişen
 • İzmir Tire Belediye Başkan adayı Nihat Koç
 • Samsun Canik Belediye Başkan adayı Furkan Güler

CHP'DEN AÇIKLAMA: MECLİS ÜYELİĞİ VE İZMİR'DE İLÇE BELEDİYE BAŞKANLIĞI TALEBİNDE BULUNDU

CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel, İnce'nin açıklamasına sosyal medya hesabından yanıt verdi. Yücel İnce'nin yapılan görüşmelerde belli sayıda belediye meclis üyeliği ve İzmir'de bir metropol ilçe belediye başkanlığı talebinde bulunduğunu belirterek sürecin tıkanması üzerine bugünkü eleştirel açıklamayı yaptığını belirtti.

Esenyurt'ta 'Demokrasi ve Özgürlük' mitingi Esenyurt'ta 'Demokrasi ve Özgürlük' mitingi

Yücel'in açıklaması şöyle:

"Partimiz ile Memleket Partisi arasında 4 Ocak'tan itibaren yerel seçimde işbirliği konusunda farklı kanallardan müzakereler yürütülmüştür. Bu görüşmeler esnasında, 'İlkesel duruş' konusunda tek bir cümle dahi kurmayan, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında dile getirdiği siyasi eleştirileri gündeme dahi getirmeyen Sn. Muharrem İnce'nin açıklamalarını üzülerek dinledik. Yapılan görüşmelerde Sayın İnce, belli sayıda belediye meclis üyeliği ve İzmir'de bir metropol ilçe belediye başkanlığı talebinde bulunmuştu. Süreç, parti tabanımızın ve örgütümüzün kabul edemeyeceği bir noktaya taşınınca müzakerelerin tıkanması üzerine bugünkü açıklamayı yaptı. Bugün yaptığı açıklamaların ve eleştirilerin müzakereler olumlu sonuçlansa idi asla yapılmayacağını biliyoruz. Değerlendirmeyi kamuoyuna bırakıyoruz."