‘Bêrû’nun yasaklanması Kürtçe’nin kamusal görünürlüğüne vurulmuş bir darbe’

Bêrû oyunun Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından “kamu düzenini bozabileceği” gerekçesi ile yasaklanmasına tepki gösteren Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi, “Bu anti-demokratik uygulama ifade özgürlüğü ve Kürtçe’nin kamusal görünürlüğüne vurulmuş bir darbedir” dedi.

‘Bêrû’nun yasaklanması Kürtçe’nin kamusal görünürlüğüne vurulmuş bir darbe’

Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi, Teatra Jîyana Nû tarafından sahnelenecek Kürtçe Bêrû: Klakson Borizan Birt tiyatro oyunu, gösterime saatler kala Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından “kamu düzenini bozabileceği” gerekçesiyle yasaklanmasına yaptıkları yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

Açıklamada haksız ve antidemokratik uygulama kınandı.

‘İFADENİN GÜCÜNDEN KORKULUYOR’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları’nın "Tiyatrolara Destek Projesi" kapsamında sahnelenecek oyunlarının "kamu güvenliği" gerekçesi ile kaymakamlık tarafından, oyuna birkaç saat kala yasaklandığının hatırlatıldığı açıklamada, “Nobel ödüllü yazar Dario Fo'nun "Klakson, Borazanlar ve Bırtlar" adlı oyunun Kürtçe uyarlaması olan ve daha önce defalarca sahnelenmiş ve beğeniyle alkışlanmış olan Bêrû'nin yasaklanması kabul edilemez. "Klakson, Borazanlar ve Bırtlar" oyunu, devletin kendi içindeki çelişkilerini irdelerken ekonomik gücün politik güçten daha etkin ve onun üstünde olduğunu vurgulayan mizahi bir oyundur. Bu yasaklama bu yüzyılda sanatın ve tiyatronun işlevinin anlaşılmadığının ifade ve sanatın üstünde uyarıcı gücünden korkulduğunun yansımasıdır” diye belirtildi.  

‘KÜRTÇE’YE VURULMUŞ BİR DARBEDİR’

Oyunun, Şehir Tiyatroları'nın 106 yıllık tarihinde gösterilen ilk Kürtçe oyun olma özelliği taşıdığı ve kültür insanları tarafından son derece demokratik bir adım olarak görüldüğü belirtilerek, “Bu anti-demokratik tavır sanatçıların ifade özgürlüğü ve kadim dillerden Kürtçenin kamusal görünürlüğüne vurulmuş bir darbedir.  Bu yasaklamayla İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu'nun attığı en güzel adımlardan biri baltalanmak istenmiştir.  Tiyatro örgütleri olarak bu haksız ve antidemokratik uygulamayı kınıyoruz.  Teatra Jiyana Nû yalnız değildir” ifadelerine yer verildi.  

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER