Yerel seçimlere doğru kulisler de hareketlendi. AKP’nin yeniden kazanmak istediği İstanbul’da iktidar partisinin oy hesapları da ortaya çıkmaya başladı. Kulislere göre AKP, İstanbul seçimi için Esenyurt’u kilit ilçe olarak görüyor. Buna göre AKP kaynakları, Esenyurt’ta yüzde 5,7 oy alan İYİ Parti seçmeni “AKP ya da kendi adaylarını desteklerse Cumhur İttifakı adayının kazanma ihtimalinin artacağı” görüşünde.

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre AKP, Esenyurt özelinde seçim hesapları yapıyor.

Seçimi kaybeden AKP'li Hüseyin Filiz'den Maldivler'de lüks tatil Seçimi kaybeden AKP'li Hüseyin Filiz'den Maldivler'de lüks tatil

AKP kaynakları “Eğer İyi Parti seçmeni bu defa DEM-CHP iş birliğine tepki gösterip, AK Parti’nin adayına yönelirse veya kendi adaylarını desteklerse, Cumhur İttifakı’nın adayının ipi göğüsleme ihtimali artıyor” değerlendirmesini yapıyor.

650 BİN SEÇMEN VAR

Esenyurt’ta 650 bin civarında seçmen bulunuyor. Ancak, son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu seçmenlerin yaklaşık 100 bini sandığa gitmedi.

Bu rakamlarla Esenyurt, İstanbul’da seçime katılma oranı düşük olan ilçelerin başında geliyor.

14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nde ise Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki fark açılmıştı. Kılıçdaroğlu, HDP ve İYİ Parti seçmeninin desteği ile Esenyurt’ta yüzde 54.04, Erdoğan ise yüzde 45.96 oy almıştı.