Hamas'ın Sağlık Bakanlığı'na göre İsrail'in bugün öğlene dek son 24 saatte düzenlediği saldırılarda 8 aile katledildi, 92 Filistinli daha öldü, 123 Filistinli daha yaralandı.

Böylece İsrail'in 7 Ekim'den beri Gazze Şeridi'nde öldürdüğü Filistinlilerin toplam sayısı 29 bin 606'ya yükseldi. Açıklamada can kaybı 30 bine yaklaşırken, "İsrail'in saldırıları ve engellemeleri nedeniyle kurtarma son derece zor hale geldiğinden sayısız Filistinlinin hâlâ enkaz altında kayıp olduğu" hatırlatıldı.

AİLE EVİNE BOMBARDIMANDA ÇOK SAYIDA ÖLÜ-YARALI

Ardından Gazze'nin en güneyindeki Refah kentinin El-Hayyu El-İdari semtinde Şahin ailesinin evine düzenlenen bombardımanda çok sayıda ölü-yaralı olduğu haberi geldi.

Tanıklar, hedef alınan bölgede büyük bir yıkım olduğunu ve aralarında çocukların da olduğu çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini aktardı. Gazze'deki Sivil Savunma Birimi, İsrail saldırısı sonucu Refah kentinde yıkılan evin enkazından çok sayıda ölü ve yaralının çıkarıldığını açıkladı.

'YALNIZCA İHTİYAÇ DUYULMAYAN TIBBİ YARDIMLARIN GİRİŞİNE İZİN VERİYORLAR'

Al Mayadeen'e konuşan Bakanlık Sözücüsü Eşref Kudra, Gazze'ye yakıt ve ilaç girmesini engelleyen İsrail'in Gazze'deki sağlık sistemini hizmet dışı bıraktığını ve kasıtlı olarak yalnızca ihtiyaç duyulmayan tıbbi yardımların girişine izin verdiğini söyledi.

İSRAİL MÜZAKERE HEYETİ 'TEMKİNLİ İYİMSERLİKLE DÖNDÜ'

İsrail basını, ilkin İsrail müzakere heyetinin, Paris'teki görüşmelerden, geçici ateşkese gidilmesi ve İsrailli rehinelerin serbest bırakılması yönünde bir anlaşmaya varılabileceği konusunda temkinli iyimserlikle döndüğünü duyurdu. Medyaya konuşan İsrailli bir yetkili, geçici ateşkes için bir "anlaşma taslağına" varıldığını paylaştı: "İyi görüşmeler oldu, önemli ilerlemeler kaydedildi. Bir plan ve müzakereler inşa etmek için bir temelimiz var."

'HAMAS, NETANYAHU'NUN SERT TUTUMU NEDENİYLE BAZI TALEPLERİNDEN VAZGEÇTİ'

Ardından üst düzey bir İsrailli siyasi yetkili, gazetecilere, Paris'te rehine anlaşmasına ilişkin ilk çerçeve üzerinde uzlaşıya rağmen, "Hala bir anlaşmadan uzağız" dedi. Hamas'ın İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun "gülünç" olarak nitelediği taleplerini yumuşattığından söz eden yetkili, "Hamas, Netanyahu'nun sert tutumu nedeniyle bazı taleplerinden vazgeçti" dedi.

BİDEN YÖNETİMİ, RAMAZAN BAŞLAMADAN ÖNCE ANLAŞMA İSTİYOR

ABD'li haber sitesi Axios'a göre uzlaşı çerçevesi, 6 haftalık ateşkes ve İsrail'in birkaç yüz Filistinli esiri serbest bırakması karşılığında Hamas'ın elindeki rehinelerden yaklaşık 40'ını serbest bırakmasını öneriyor. Biden yönetimi, ramazan başlamadan önce anlaşmaya varılmasını umuyor.

SUUDİ MEDYASINA GÖRE HAMAS TALEPLERİNİ YUMUŞATTI

Suudi Arabistan'ın Şarkul Avsat gazetesine göre bazı temel taleplerini yumuşatan Hamas, artık anlaşma için İsrail ordusunun Gazze'den tamamen çekilmesi ile kalıcı ateşkes talep etmezken, serbest bırakılmasını istediği Filistinli esirlerin sayısını da azalttı. Ancak Hamas, İsrail birliklerinin nüfusun yoğun olduğu merkezlerden çekilmesini ve yerinden edilmiş Gazzelilerin evlerine dönmelerine izin verilmesini talep ediyor. İsrail ordusu, Kuzey Gazze'nin büyük kısmını boşaltmış durumda.

Şarkul Avsat, "artık 40 İsrailli rehine karşılığı 1500 kadar Filistinli esirin serbest bırakılmasını talep etmeyen" Hamas'ın mevcut talepleri hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. Ancak Suudi kanalı Haddad, Hamas'ın bu aşamada 200-300 kadar Filistinli esirin serbest bırakılmasını istediğini aktardı.

'40 REHİNE KARŞILIĞI 6 HAFTALIK ATEŞKES VE 200-300 FİLİSTİNLİ ESİR'

Serhat Gültekin Fransa tarafından Türkiye’ye teslim edildi Serhat Gültekin Fransa tarafından Türkiye’ye teslim edildi

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir Hamas kaynağı da uzlaşı çerçevesinin, Hamas'ın 35-40 rehine bırakması karşılığında 6 haftalık ateşkes ve 200-300 Filistinli esirin bırakılmasını önerdiğini söyledi.

Ayrıntılı müzakerelere geçmek, İsrail savaş kabinesi ile genel kabinesinin kararına ve Katarlı-Mısırlı müzakerecilerin Hamas'ı ikna etmesine bağlı.