İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde kentteki yarışın ana meselesi haline gelen deprem ve kentsel dönüşüm konusunda iktidara yüklendi. İstanbul'da son 20 yılda riskli ve öncelikli olması gereken alanlar yerine gerçekte risk taşımayan yerlerin bakanlık tarafından kentsel dönüşüm alanları ilan edildiğini söyledi.

DEM Parti'den Kobanê Davası'na çağrı: Özgürlüklerden yana tutum alın DEM Parti'den Kobanê Davası'na çağrı: Özgürlüklerden yana tutum alın

"Kentsel dönüşüm, bu zihniyetle sadece bir avuç insanın zenginleşmesine hizmet ediyor, şehrin güvenliği ve halkın ihtiyaçları göz ardı ediliyor" diyen İmamoğlu, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un aday yapılmasına tepki gösterdi. İmamoğlu, "İhanet projesinin sorumlularından birisini İstanbul'a aday yaptılar" çıkışı yaptı.

'GERÇEK NİYETİ AÇIKÇA GÖSTERİYOR'

"Kiptaş Kırlangıç Evler 1. Etap Anahtar Teslimi" programında konuşan İmamoğlu, "Bu iş bizim hayati meselemiz" vurgusunda bulunarak, "Kentsel dönüşüm, bu zihniyetle sadece bir avuç insanın zenginleşmesine hizmet ediyor, şehrin güvenliği ve halkın ihtiyaçları göz ardı ediliyor" dedi. İmamoğlu, "Kentsel dönüşüm adı altında gerçekleştirilen bu ihanetin sorumlularından biri olan dönemin yetkilileri, bugün İstanbul'a aday olarak gösteriliyor. Bu, İstanbul'a karşı planlananların gerçek niyetini açıkça gösteriyor" dedi.

'BU İHANETE DOYAN YOK'

Bakırköy, Ataköy ve Zeytinburnu sahillerinin lüks konut projeleriyle dolu olduğunu belirten İmamoğlu, bu bölgelerin 'kentsel dönüşüm vitrini' olarak sunulmasına tepki gösterdi. "Bu ihanete ve haksız kazanca doyan yok. İstanbul'u gerçekten seven ve koruyan bir anlayışa ihtiyacımız var" diyen İmamoğlu, kendi dönemi ile selefi olan AKP belediyelerinin KİPTAŞ karnelerini de karşılaştırdı:

'ONLARIN 25 YILDA YAPTIĞINDAN DAHA FAZLA İŞİ 5 YILDA YAPTIK'

"Bir örnek vereyim; Onların yönettiği Kiptaş 24 yılda kaç yapıya çözüm buldu biliyor musunuz? Yalnızca bin 632 yapı. Bizim yönettiğimiz Kiptaş ise onlar 25 yılda bunu yapabildiler biz ise 4.5 yılda iki bin 93 bağımsız birime çözüm ürettik. Yani biz onların 25 yılda yaptığından daha fazla işi bu 5 yılda yaptık. Üstelik onlar bu yönetimlerin diyorlardı ya hükümet de onlarındı büyükşehir belediyesi de onlarındı Kiptaş da onlarındı. Hükümet belediye iş birliği içinde çalıştılar. Biz ise bakın bu kadar iş yapıyoruz tek bir kamu bankasından bir kuruş bile destek görmeden bunu başarıyoruz. Allah’a şükür onlardan daha çok iş ürettik. Çünkü niyetler iyi değilse hükümet ve belediyenin aynı partiden olmasının hiçbir faydası yok. Sadece vatandaşın zararını büyütürler. İstanbul bu gerçeği yıllarca yaşadı."

'BAKANLIĞIN VERDİĞİ YARDIM NEYE YARAR'

Kentsel dönüşüm projesi olarak "Dar gelirli emeklilerimizin, inşaat maliyetinin yüzde 65’ini biz karşılayacağız" diyen İmamoğlu, iktidarın vaatlerini de eleştirdi:

"Riskli bina ilan edilen yapılara bakanlığın verdiği 5 bin 500 lira kira yardımı var. 5 bin 500 liraya kiralık oda bulamıyorsun İstanbul’da öyle değil mi? Ekonomiyi perişan ettiler. Biz bu eksikliği gördük. Bunun üzerine 7 bin lira ekstra kira desteği vereceğiz. Başka bir şey daha yapıyoruz. Hem ev sahiplerine hem de kiracılara destek vereceğiz. Önümüzdeki 5 yıl için, 22 bin konut biriminin yeri, projesi, her şeyi hazır. Bütün bu söylediklerim ince ince hesaplanmış ölçülüp biçilmiş gerçekçi vaatlerdir. Bizim iş ahlâkımızı ve sorumluluk duygumuzu en iyi, Beylikdüzü’ndeki komşularım bilir. Söz verdik mi yaparız. Bunu 2014’ten yana bilirsiniz."