Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün Uçar ve İbrahim Akın ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, seçim sonuçlarına ilişkin HDP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

‘HEDEFLERE TAM OLARAK ULAŞAMADIK’

Basın toplantısında konuşan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, bu seçimlerde önlerine koydukları hedeflere tam olarak ulaşamadıklarını belirterek, “Seçim sonuçlarının bizler açısından başarı olarak görülemeyeceği de açıktır” dedi. 

‘SALDIRILAR ALTINDA SEÇİM ÇALIŞMALARINI YÜRÜTTÜK’

Seçim startının verildiği ilk günden bu yana siyasi saiklerle gözaltı ve tutuklama operasyonlarına maruz bırakıldıklarını ifade eden Uçar, “Türkiye seçim iklimine girdiği günden beri Kobanê kumpas davası ve kapatma davasıyla birlikte siyasetimiz denklem dışına çıkarılmak istenmiştir. Kobanê kumpas ve kapatma davalarıyla başlayan süreç, seçime doğru tam bir baskı iklimine dönüşmüştür. Kapatma davası Demoklesin kılıcı misali Türkiye’de eşit ve adil seçim yarışını engellemiştir. Milyonlarca seçmenimizin iradesine kumpas ve kapatma davasıyla ipotek konmak istenmiştir” dedi.

‘SONUÇLARDA HİLE VE KUMPASLARIN ETKİSİ BELİRLEYİCİDİR’

Uçar, şöyle devam etti: “En temel hak olan demokratik siyaset hakkının dahi imkânsız hale getirilmek istendiği koşullar yaratılarak seçim süreci boyunca her gün yeni bir siyasi operasyonla yüzlerce arkadaşlarımız gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. Birçok yerde parti çalışmalarımıza yönelik ırkçı saldırılar bizatihi iktidarın teşvikleriyle gerçekleşmiştir. Cumhur İttifakı, eşit şartlarda gerçekleşmesi gereken seçimlerden kırıntı bile bırakmamıştır. Her türlü kamu kaynağını ve gücünü seçim dönemi boyunca kendi lehine kullanmıştır. Bu sonuçların ortaya çıkmasında hile ve kumpasların etkisi belirleyici olmuştur.

‘SONUCU ÖNEMLİ BULUYORUZ’

Öte yandan seçmenin mesajını alarak bütün yönleriyle eleştiri ve özeleştiri sürecinde değerlendirme sorumluluğumuzun bilincindeyiz ve bunun da gereğini yapacağız. Seçim sürecini örerken düştüğümüz eksik ve yetersizlikler ile ilgili kapsamlı bir çalışma yapacağımızı, halkımızla beraber tartışmalar yürüteceğimizi ve gerekli adımları atacağımızı kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

İKİNCİ TUR DEĞERLENDİRİLECEK

Yeşil Sol Parti’ye oy veren milyonların, halkımızın içi ferah olsun. Mevcut verilere göre ikinci tura kaldığı anlaşılan Cumhurbaşkanlığı seçimlere dair halkımızın bize verdiği tarihsel rolün, misyonun ve sorumluluğun gereğini yerine getireceğiz. Umudumuzdan ve coşkumuzdan asla geri durmadan çalışmalarımıza devam edeceğiz. Partimizin yetkili kurullarında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalmış olmasını partimizin bütün kurullarında değerlendirerek, buna ilişkin çalışma programımızı en kısa zamanda halkımızla ve kamuoyuyla paylaşacağız.”

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmasının nedeni HDP ve Yeşil Sol’un demokrasi ve adaletten yana olan seçmeninin fedakar ve özverili tutumu olduğunu ifade eden Uçar. “Bu kapsamda, bir kez daha tüm partili arkadaşlarımıza teşekkürlerimizi iletiyoruz. Zor şartlarda ve kritik bir süreçte gerçekleşen seçimlerde, meclisin üçüncü büyük partisi olma konumumuzu korumuş olmayı önemli görüyoruz. Bu sorumluluk bilinciyle mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. Demokratik siyasetin bütün sorunların çözüm zemini ve dinamiği olmasını sağlayacağız” dedi.

“Kimse karamsarlığa ve umutsuzluğa kapılmasın” diyen Uçar,  tek adam rejimine son vermek için mücadelenin devam edeceğine vurgu yaptı.

‘BELLİ KAYIPLARIMIZ VAR’

Uçar’ın konuşmasının ardından HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Seçimlere Emek ve Özgürlük İttifakı ile girilmesinin “oy kaybettirip kaybettirmediğine” dönük soruya, “Belli kayıplarımız var” cevabını veren Sancar, “Seçimlerle birlikte elbette bir formül arayışı gerekiyordu biz tek listenin en uygun formül olduğunu söyledik ve savunduk. Bununla birlikte ittifakı da korumayı hep önemsedik, ittifaklarda bu tür riskler olabiliyor. Bu risklerin bir kısmı bu seçimlerde gerçekleşmiştir. Bunu kendi kurullarımızla ve ittifak ortaklarımızla tartışacağız” dedi.

‘ÖZELEŞTİRİ SÜRECİNDE DEĞERLENDİRECEĞİZ’

Türkiye genelinde oy düşüşü yaşadıklarını belirten Sancar, “Batı illerinde bu azalma daha çarpıcıdır. Daha ayrıntılı bir değerlendirme için bütün sonuçları önümüze koymamız gerekiyor. Bir başarısızlık söz konusudur. Batı’da daha az oy almamız bizim açımızdan sorun teşkil etmektedir. Sebeplerini oranlarıyla birlikte tartışmamız gerekiyor. Burada bizim eksikliklerimiz, yetersizliklerimiz varsa, vardır mutlaka, eleştiri ve özeleştiri sürecinde değerlendireceğiz” diye belirtti.