Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, partisinin Qaxizman'da düzenlediği halk buluşmasına katıldı. Buluşma yerine konvoy halinde gelen Hatimoğulları ve partililer, ilçe meydanında davul ve zurna ile karşıladı. Buluşmaya ilçe belediye eşbaşkan adayları Mehmet Alkan, Güner Hatay da katıldı. Burada söz alan her iki aday da halkı selamlayarak, belediyeyi birlikte kazanacaklarını dile getirdi. 

Daha sonra söz alan Hatimoğulları, Qaxizman halkının zulme boyun eğmediğini söyledi. Ankara Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Gülten Kışanak’ın selamını getirdiğini dile getiren Hatimoğulları, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecrit ve fiziki özgürlüğünün sağlanması için devam eden açlık grevlerine dikkati çekti. Hatimoğulları, “Oldukça karanlık bir dönemden geçiyoruz. Kars, Ardahan ve Iğdır’a sınırlarımızın dışımızdaymış gibi davranılıyor. Bizi açlık ve yoksulluğa mahkum edenlere bir kez daha oy yok diyoruz” dedi.

JİTEM İTTİFAKINA TEPKİ

Erdoğan’ın enflasyonun düşürüleceğine dair sözlerini de anımsatan Hatimoğulları, “Bu koca bir yalan. Bizler yumurtayı, eti tane ve gramla alırken onlar Saray’da refahta yaşıyor. ‘Mümin sabreder’ diyor. Biz halk olarak artık size sabretmeyeceğiz. Yine Saray ve şürekâsı yerel seçimlerde başarı elde etmek için JİTEM ittifakını kurmuşlar. Tansu Çiler, Beyaz Toroslardan, yargısız infazlardan sorumlu. Tansu Çilleri sahaya sürmüşler. Bizler de JİTEM ittifakına karşı halkın ittifakını kuruyoruz” diye konuştu.

Doğan’dan Mardin ve Diyarbakır'a müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar Doğan’dan Mardin ve Diyarbakır'a müfettiş tepkisi: Beyhude çabalar

ÇOK DİLLİ BELEDİYE HİZMETİ

Qaxizman’da seçimleri açık bir farkla kazanacaklarını sözlerine ekleyen Hatimoğulları, “DEM Parti onurun, demokrasinin ve Kürt halkının partisidir. Bütün ezilenlerin, kadınların, gençlerin partisidir. Bizlerin 30 yıllık belediyecilik deneyimlerine baktığımızda, kayyımların ortadan kaldırmaya çalıştığı şeylere baktığımızda çok şeyi görüyoruz. Belediyelerimiz çok dilliliği savunuyoruz. Kürtçeyi ve Kürt halkının onurlu mücadelesini savunan bir parti olarak çok dilli bir hizmet ile karşınızda olacağız. Kürtçe Sokak isimleri ile hizmetlerimizi sürdüreceğiz. Kürtçeye tahammül edemeyenlere buradan duyurulur; Kürt halkı vardır, buradadır” ifadelerinde bulundu. 

HALK MECLİSLERİNİ KURACAĞIZ

Partilerinin kadın özgürlükçü bir parti olduğunu dile getiren Hatimoğulları, her il ve ilçenin yanı sıra belde ve köylerin sorunlarını çözmek için halk meclislerini kuracaklarını ve çözüm bulacaklarını söyledi. Bölgeye içme suyu bile verilmediğini vurgulayan Hatimoğulları, şöyle devam etti: “Bunu bize fazla görüyorlar. Hayvancılığa büyük bir darbe vurdular. Bizler kendi üretimimiz olan buğdayı, pirinci dışardan getiriyoruz. Kars’ta hayvancılık var. Bu iktidar angusları dışardan ihraç ediyor. Geldiğimiz gibi hayvancılığı teşvik edeceğiz. Hayvansal üretimin artması için kooperatifler kuracağız. Bunu yapmak zor değil, irade işidir. Bizler hizmet odaklı çalışacağız. Dün nasıl çalıştıysak bu gün de aynı anlayışla çalışacağız. Bunu birlikte yapacağız arkadaşlar. Ev ev, mahalle mahalle dolaşacağız ve Kağızman belediyesini açık bir farkla alacağız.”  

‘DİM DİK AYAKTA’

Kayyımlara değinen Hatimoğulları, şunları ifade etti: “Kayyım atamak demek ‘Kürde sen kendini yönetemezsin, ben seni yönetirim’ demektir. Bizleri susuz, yolsuz, kaldırımsız bırakmalarını tek tek anlatacağız. Kobanê kumpas davasını anlatacağız. ‘Kürt anasını görmesin’ diye her türlü işkenceyi yapanları anlatacağız. Bunları değerli halkımıza birlikte gezerek anlatalım. Kürt düşmanı siyaset yürütenlere kırmızı kart gösterecek miyiz hep birlikte? TV’leri izliyorsunuz. DEM Parti yöneticileri olmadan bizleri tartışıp duruyorlar. Serhat halkı çayı açık içiyor ama 31 Mart gecesi zaferimizi DEM’li bir çay ile kutlayacağız. Kırk yıldır Kurdistan’da mücadele eden halklar olarak sözümüzü hep birlikte beraber vereceğiz. 31 Martta hep beraber halklara barışı armağan edeceğiz. Başaracağımdan hiç şüphemiz yok. İnancımız var. Kürt halkı, kadınlar, gençler dimdik ayakta. 31 Marta bu meydanda başarımızı ve zaferimizi kutlayacağız.”  

Hatimoğulları, beraberindeki vekil, belediye eşbaşkan adayları ve partililer ile birlikte büro açılışı yaptı. Bu sırada yurttaşlar da ilçe meydanında halaya durdu.