Yüksekova'yı karada göremeyen medya havadan güzelleme yaptı

Yüksekova'nın çöp dolu sokakları ve köstebek yuvasına dönen yollarını görmeyen hükümet medyası, kayyımı övmek için "Belediye hizmetleriyle 'şehir kimliği'ne kavuştu" başlığıyla kentin havadan görüntüsünü servis etti.

Yüksekova'yı karada göremeyen medya havadan güzelleme yaptı

Kayyım atanan Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde su, yol ve altyapı gibi sorunları orta yerde dururken, hükümet medyası güllük gülistanlık gösteriyor. Anadolu Ajansı (AA), geçen günlerde "Yüksekova belediye hizmetleriyle 'şehir kimliği'ne kavuştu" başlığıyla servis ettiği haberde, karla kaplı kentin havadan görüntülerine yer verildi. Haberde, belediyeye ikinci kez kayyım atamasının ardından "yıllardır çözülemeyen sorunların gündeme alınarak çözüme kavuştuğu" ileri sürüldü.

'MODERN' İDDİASI

Haberde, "İlçe merkezinde kötü görüntü ve kokuya neden olan Yüksekova Deresi'ni ıslah ederek, çevresini vatandaşların dinlenebileceği yeşil alana dönüştüren belediye, temiz ve kesintisiz içme suyu için bölgenin en modern su arıtma tesislerinden birini tamamlayarak hizmete aldı" ifadelerine yer verdi. Ayrıca, kayyım yönetiminin yolları asfaltlayarak ve kaldırımları yenileyerek kenti "modern bir görünüme" kavuşturduğu iddia edildi.  

1 MİLYAR BORCU GÖRMEDİ

Haberde, belediye kayyımı Kaymakam Osman Doğramacı ile yapılan demece de yer verildi. Belediyenin 1 milyar TL'ye yaklaşan borcunu görmemezlikten gelen Doğramacı, kentin "100 yıllık su sorununu" çözüme kavuşturduğunu ileri sürdü. 

YERDEN GÖRÜNTÜLER YALANLIYOR

Ancak kentin yerden çekilen görüntüleri AA ve kayyım Doğramacı'nın iddialarını yalanlıyor. Kayyım yönetimi döneminde kentin en işlek yeri olan Cengiz Topel Caddesi'nin kaldırımlarını yapmak dışında ciddi bir hizmet üretmedi. Yazın tozdan geçilmeyen kent kış aylarında adeta bataklığı andırıyor. Kentin neredeyse tüm mahalleleri çöp yığınlarıyla dolu. Yine çarşı merkezi başta olmak üzere tüm sokak ve caddeler köstebek yuvasına dönmüş durumda. 

'GELİP ŞEHİR MERKEZİNE BAKSINLAR'

Güngör Mahallesi'nde esnaflık yapan Metin Savaşan, bozuk yollara işaret ederek, “Sokağa çıkma yasaklarından bu yana yollar hep bu halde, sürekli olarak kumlama yapıyorlar. 'Yolları yapacağız' diyorlar ama yapmıyorlar" diye tepki gösterdi.

Yolların çamurlu olmasından kaynaklı insanların alışveriş için dükkanına gelmediğine dikkati çeken Savaşan, AA’nın haberini eleştirdi. 

Savaşan, şunları söyledi: “Gidip TOKİ’leri çekip şehir merkezi olduğunu söylüyorlar. Ama orası şehir merkezi değil. Şuan bulunduğumuz bölge tam da şehrin göbeği konumunda. Yollar çamur ve hendekler oluşmuş. İnsanlar bile bu yollardan çıkamıyorlar. Bu yolların yapılmasını istiyoruz."

Ayrıca aynı yoldan geçen kimi yurttaşlar da “Bu yola hiç kimse bir çare bulmuyor. Bu rezilliği iyi çek” şeklinde tepkilerini dillendirdi. 

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2021, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER