Yargının üniformayı koruma imtihanı!

İpek Er’i intihara sürükleyerek yaşamını yitirmesine neden olan Musa Orhan’ın yargılandığı davanın 4’üncü duruşması yarın Siirt’te görülecek. Delillere rağmen “Orhan’ın tutuklanma” talebi mahkeme tarafından reddediliyor.

Yargının üniformayı koruma imtihanı!

Batman’ın Beşiri ilçesinde 18 yaşındaki İpek Er’e tecavüz ettikten sonra intihara sürükleyerek, yaşamını yitirmesine neden olan uzman çavuş Musa Orhan’ın tutuksuz yargılandığı davanın 4’üncü duruşması yarın Siirt 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. "Nitelikli cinsel saldırı" suçundan yargılanan Orhan’ın tutuklanması yönündeki talep görülen üç duruşmada da mahkeme tarafından ret edildi.

Ankara’dan Ses Görüntü ve Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılan Orhan, suçlamaları ret ederek, susma hakkını kullanırken, avukatları her defasında aileyi hedef alan suçlamalarda bulundu. 

TECAVÜZÜ AKLAMA ÇABALARI 

Gerek Er’in önceki ifadeleri, gerek Adli Tıp raporu gerekse Er’in mektubu ve tanıkların anlatımları suçun sabit olduğunu göstermesine rağmen Orhan hakkında ilk önce hiçbir işlem yapılmadı. Kadın örgütleri ve kamuoyunun baskısıyla tutuklanan Orhan, bir haftalık tutukluluktan sonra yapılan itiraz ile tahliye edildi. İfadeler ve adli tıp raporlarını dikkate almayarak bir hafta içinde Orhan’ı tahliye eden Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye kararının gerekçesinde “rıza” olduğunu ve “kuvvetli suç şüphesi bulunmadığı”nı savundu. 

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı ve Siirt Barosu’nun tahliye kararına karşı yaptığı itirazlar ise, mahkemenin tahliye kararı kesinleştiği gerekçesiyle reddedildi.“Nitelikli cinsel saldırı” suçundan yargılanan Orhan hakkında Er’in avukatlarının “intihara sürüklemek” ile ilgili yaptığı suç duyurusu da yanıtsız kaldı, Orhan’dan bu yönde ifade dahi alınmadı.

SOYLU KADINLARI HEDEF ALDI  

Olayla ilgili açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Olayın bazı çevreler tarafından sürekli gündeme getirilmesinin temel nedeni HDP milletvekilinin ve diğer PKK’lıların yaptıklarının üstünü örtmektir” diyerek, kadınları, HDP’yi hedef aldı. 

TEPKİ GÖSTERENLER YARGILANDI 

Süren yargılamada Orhan değil ancak Orhan’ın serbest bırakılmasına tepki gösterenler yargılandı. Tecavüzü aklama çabalarına tepki gösteren oyuncu Ezgi Mola ve ona destek veren 16 isim hakkında Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş tarafından "hakaret" iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu. 

Savcılık dosyayı, uzlaştırma bürosuna gönderdi. Taraflar aranarak uzlaşıp uzlaşmayacakları soruldu. Tecavüz failinin avukatı, “Mola özür mesajı yayınlasın” dedi. Ancak Mola bu teklifi reddetti. Taraflar uzlaşmayınca Mola hakkında “sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret” suçundan Ankara 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. 

Orhan’ın 4’üncü duruşması yarın saat 14.00’te görülecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER