Türkiye’de koronavirüsten can kaybı 9 bini aştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugünkü Koronavirüs rakamlarını açıkladı.Bilim Kurulu Toplantısı ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’da vaka sayısının bir ayda yüzde 50 arttığını belirterek, kısıtlama anlamında bir tedbir düşünülmediğini ifade etti.  

Türkiye’de koronavirüsten can kaybı 9 bini aştı

Sağlık Bakanlığı, 14 Ekim gününe ilişkin koronavirüs verilerini paylaştı. Son 24 saat içerisinde 115 bin 328 yeni test yapıldı. Hasta sayısı 1671, iyileşen hasta sayısı 1396, ağır hasta sayısı ise 1418 olarak tespit edildi. Virüs nedeniyle bugün 57 kişi daha yaşamını yitirirken, hayatını kaybedenlerin sayısı 9 bin 14'e yükseldi.

Bugüne kadar yapılan toplam test sayısı 11 milyon 961 bin 670, hasta sayısı 340 bin 450, iyileşen hasta sayısı 298 bin 368'e ulaştı. 

Hastalardaki zatürre oranı yüzde 5.9, yatak doluluk oranı yüzde 48.7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 65.4, ventilatör doluluk oranı yüzde 32.7, ortalama tespit süresi 7.6 saat, filyasyon oranı ise yüzde 99.4 olarak tespit edildi. 

Bilim Kurulu Toplantısı ardından açıklama yapan  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’da vaka sayısının bir ayda yüzde 50 arttığını belirterek, kısıtlama anlamında bir tedbir düşünülmediğini ifade etti.  

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı ardından açıklamalarda bulundu.

Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

* Gribin en yaygın olduğu günlere girdik. Tedbirlere uyarsak iki hastalıktan birden korunmuş olacağız.

* Grip ölüme yol açabilen bir hastalıktır. Genel olarak gribin bulaşmasına karşı yeterince duyarlı değiliz.

* Maskenin koruyuculuğu konusunda yeni veriler var.

* Bu güne kadar hava yoluyla yurt dışına gidenlere yaptığımız testlerin sayısı 490 bin 880'dir. Yaptığımız taramalarda bin 226 kişide testi pozitif çıkmıştır.

* Enfeksiyonun yaygınlığı ve bağışıklık durumunu ölçmek için 153 bin kişiyi kapsayan saha taramasını 15 Ekim'de tekrarlıyoruz.

* Aşı, kendisini virüsten koruyamayanlar için çare değildir. Çalışma grubumuz, şu anda 4 farklı aşı üzerinde çalışmaktadır. Aşılardan ikisi insan deneyleri aşamasına yakındır.

* Son 6 haftadır ülkenin bazı bölgelerine ziyaretlerde bulunduk. Vaka artış yerlerinde sebepleri çıkararak ek tedbirler aldık. Son bir hafta içinde İstanbul, Bursa, Denizli ve Kahramanmaraş’ın da olduğu bazı illerimizde vaka sayılarında artışlar olmuştur.

* HES korona virüs konusunda güncel tüm verileri içeren bir nevi haritadır.

*İstanbul’da vaka sayısı bir ayda yüzde 50 arttı. Ankara’da ise son bir ayda yüzde 60 azalma görüldü. İstanbul’da şu aşamada kısıtlama gündemde yok.

*Türkiye olarak pandemideki mücadelemizi vaka-hasta kavramlarına indirgeyerek gölgelemeyelim. Bilim Kurulumuzun, ‘evlerde 10 kişiyi geçmemek’ şeklinde aile içi temasın azaltılması tavsiyesi oldu.”

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2020, 20:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER