Tuğluk’a dikkat çeken Gergerlioğlu’na soruşturma

Aysel Tuğluk'un sağlık durumuna dikkat çeken HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında soruşturma açıldı.

Tuğluk’a dikkat çeken Gergerlioğlu’na soruşturma

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kandıra Cezaevi’nde bulunan eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un sağlık durumuna dikkat çekmek için cezaevi önünde yaptığı basın açıklamasından dolayı hakkında, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldı. 

Aysel Tuğluk’un serbest bırakılması için yaptığı açıklama ardından hakkında soruşturma açılan HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu, ‘hasta bir tutuklu ölmesin’ demenin bile artık suç sayıldığını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve HDP eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un sağlık durumuna dikkat çekmek amacıyla öğlen saatlerinde Kandıra Cezaevi önüne giderek açıklamalarda bulundu. Cezaevlerinde yaşanan ölümlere dikkat çeken Gergerlioğlu, Tuğluk’un tahliye edilmesi çağrısı yaptı.

 Açıklamanın ardından Gergerlioğlu hakkında TCK 301’inci maddesi gereğince “devleti ve organlarını aşağılama”, TCK 277’nci maddesi gereğince “bilirkişiyi etkilemeye teşebbüs” ve TCK 215'inci maddesi gereğince “suçlu ve suçluyu övme” suçları kapsamında soruşturma başlatıldı.

İKİNCİ GARİBE GEZER OLMASIN!

Açılan soruşturmaya tepki gösteren Gergerlioğlu, bir hasta tutuklu ölmesin demenin bile artık suç sayıldığını söyledi. Hekim aynı zamanda bir insan hakları savunucusu olduğunu hatırlatan Gergerlioğlu, “Sayın Aysel Tuğluk’un hem Kocaeli Tıp Fakültesi Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) verdiği raporu hem de İstanbul ATK’nin verdiği raporu okudum. İnfaz erteleme veren Kocaeli Tıp’a rağmen İstanbul Adli Tıp’ın siyasi bir kararla İnfaz ertelemeyi  vermediğini gördüm. Bunu öncesinde de defalarca eleştirdim. Bugün cezaevi önüne giderek ‘ikinci Garibe Gezer olmasın’ dedim. Garibe Gezer’in intihar edildiği söyleniyor ama intihar etmişse bile depresyona girdiği için etmiştir. Bir hekim olarak bunu söyledim” dedi.

‘TUĞLUK SERBEST BIRAKILSIN’ DEDİK

Cezaevinde bulunan bir tutuklunun sağlık sorunlarının önemli olduğunun altını çizen Gergerlioğlu, “Eğer yeterli tedaviyi alamazsa büyük sıkıntılara yol açar. Bu ölüme kadar gidebilir, ölümle cezaevinden çıkabilir. Bunları söyledik. Yine Aysel Tuğluk’un durumunun iyiye gitmediğini, son günlerde bunun da kötüye gittiğini ve günlük rutin işlerini dahi yapamaz durumda olduğunu söyledik. Koşullu salıvermelerde siyasi tavrın bilindiğini yine infaz ertelemelerde de siyasi tavrın yoğun bir şekilde göründüğünü söyledim. Bütün bunalr normal ifade özgürlüğü içerisinde olan eleştiriler. Hiç kimseye hakaret içeren bir ifade yok. Tamamen ifade özgürlüğü içerisinde eleştirilerimizi yaptık. Aysel Tuğluk’un serbest bırakılmasını istedik. Hakkımızda bir sürü maddeden soruşturma açıldı. Bu inanılacak şey değil. ‘Hasta bir mahpus ölmesin’ demek bile suç olmuş” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2022, 18:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER