TTB’den Sağlık Bakanlığına Turkovac soruları ve uyarıları

Sağlık Bakanlığına bir yazı gönderen TTB, Tukovac'a dair verilerin yeterli düzeyde paylaşılmamasını ve verilen acil kullanım onayını eleştirdi, Bakanlığın yanıtlanması gereken sorular yöneltti.

TTB’den Sağlık Bakanlığına Turkovac soruları ve uyarıları

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı tarafından Turkovac aşısı için Acil Kullanım Onayı verildiğinin açıklanması üzerine Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğüne bir yazı yazdı.

Turkovac aşısının bilimsel bilgi ve verilerinin yeterli düzeyde paylaşılmadığını, faz-3 çalışmalarına dair herhangi bir makalenin bilimsel dergilerde yayımlanmadığını hatırlatan TTB, Acil Kullanım Onayı’nın bilimsel özgürlüğü ve yönetsel özerkliği olmayan Türkiye Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu tarafından verilmesinin de bilimsel çekincelere yol açacak nitelikte olduğunu belirtti.

“Bilimsel çalışma sonuçları yayımlanmayan ve bilimsel ortamlarda tartışılmamış bir aşının güvenli ve etkili sayıldığına dair bakanlık açıklamaları, ne yazık ki var olan aşı tereddüdünü daha da artıracaktır” denilen yazıda; şüphe ve farklı saiklerin bilimsel gerekliliklerin yerine ikame edilmesi yaklaşımının, Türkiye’nin aşı üretimi alanında bilimsel çevrelerde olumsuz algılanabileceğine dikkat çekildi.

Yazıda aşağıdaki soruların yanıtlarının TTB, ilgili uzmanlık dernekleri ve kamuoyu ile paylaşılması istendi:

  1. Aşının faz-1, faz-2 ve faz-3 çalışmaları bilimsel rapor olarak kamunun erişebileceği biçimde yayınlanmış mıdır?
  2. Acil Kullanım Onayı verilmeden önce aşının “güvenli” ve “etkili” olduğu konusunda bir rapor var mıdır?
  3. Bu aşının üretim tesislerinde İyi İmalat Uygulamaları (İİU-GMP) ve biyogüvenlik seviyesi (BSL 3) koşulları sağlanmış mıdır?
  4. Üretici ve tedarikçi firmalar hangileridir ve doz başına maliyeti nedir?

TTB'nin Halk Sağlığı Genel Müdürlüğüne gönderdiği yazının tamamına buradan erişilebilir.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2021, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER