TTB: Sağlık Bakanlığı raporlamada uluslararası kodları kullanmıyor, sayılar az gösteriliyor

ANKARA - TTB, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs ölümlerini raporlamada, WHO’nun önerdiği uluslararası kodları kullanmadığını açıkladı.

TTB: Sağlık Bakanlığı raporlamada uluslararası kodları kullanmıyor, sayılar az gösteriliyor

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, koronavirüs (Kovid-19) vaka ve ölüm sayılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. TTB, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs ölümlerini raporlamada Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) önerdiği uluslararası kodları kullanmadığını duyurdu.

‘ÖLÜM SAYILARI ARASINDA PARALELLİK YOK’

Yapılan açıklamanın devamında şunlara yer verildi: “Türkiye’de Kovid-19 pandemisinin ölümler üzerinden değerlendirilmesinde soru işaretleri bulunmaktadır. Son günlerde açıklanan ölüm sayıları epidemiyolojik dağılımlara uyum göstermemekte; doğrulanmış olgu sayıları ile ölüm sayıları arasında paralellik bulunmamaktadır. Kuşkusuz ölüm sayılarının artış göstermemesi çok memnuniyet verici bir durumdur ancak dünyanın diğer ülkelerinde gözlenen örüntü ile örtüşmemesi dikkate alınması gereken bir durumdur.

WHO KODLARINA UYGUN DEĞİL

Birliğimize bağlı hekimlerden yapılan bildirimler, bilgisayarlı tomografisi ve/veya klinik bulguları hastalığı desteklediği halde, laboratuvar testi (PCR) pozitif olmayan hastaların yaşamlarını yitirdiklerinde kayıtlara COVID-19 olarak geçmediği, bunun yerine  ‘viral pnömoni’, ‘doğal ölüm’ veya ‘bulaşıcı hastalık’ olarak geçebildiği biçimindedir. Oysa WHO koronavirüs pandemisi sırasında ölüm kayıtları için iki farklı uluslararası kod önermektedir. Bu kodlar; PCR ile kesinleştirilmiş olgular ve Kovid-19, virüs tanımlanmamış şeklindedir.

WHO bu kodların klinik ve epidemiyolojik olarak Kovid-19 tanısı konulan ancak, laboratuvar testi ile kesinleştirilmemiş olası/kuşkulu olgular için kullanılması gerektiğini belirtmektedir. Ölüm bildirimlerinde de bu kodların kullanılması önerilmektedir. Ülkemizde, ölüm belgelerinin düzenlenmesi için kullanılan Ölüm Bildirim Sistemi 6 Nisan itibariyle incelendiğinde tanı kodunun karşılığında “MERS COV HASTALIĞI” PCR testi pozitif olmayan hasta kodunun karşılığında “AVİAN İNFLUENZA ENFEKSİYONU” bulunduğu, tanı kodlarının WHO kararları neticesinde düzenlenmediği görülmektedir.

WHO KODLARI NEDEN KULLANILMIYOR?

Sağlık Bakanlığı’nın WHO tarafından önerilen kodları neden kullanmadığı merak konusudur. ABD’de Hastalık Önleme Merkezi (CDC) söz konusu kodların olabildiğinde spesifik olmasını, viral pnömoni gibi daha geniş ve spesifik olmayan tanımlamalardan kaçınılması gerektiğini önermektedir. Bu kodların WHO gibi uluslararası kuruluşların önerdiği biçimde kullanılmaması Kovid-19 pandemisi sırasında ölüm sayılarının az gösterilmesine yol açmakta, böylece sorunun boyutunun tam olarak belirlenememesi ve alınması gereken halk sağlığı önlemlerinin yeterli düzeyde alınamaması riskini doğurmaktadır.

TTB KATKI SUNMAYA HAZIR

Sağlık Bakanlığı’nı hemen WHO tarafından belirlenen Kovid-19 kodlarını kullanmaya, Şubat ayından itibaren ölüm kayıtlarını bu yaklaşım üzerinden gözden geçirmeye ve gerekmesi halinde sözel otopsi tekniğini uygulamaya çağırıyoruz. Ölüm kayıtlarının açılması halinde, Türk Tabipleri Birliği bu sürece katkı sunmaya hazırdır.”(Ankara/MA)

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER