‘Tokat'ta 30 kişi bir çocuğa tecavüz etti, savcı Mardin'e sürüldü’ iddiası

Tokatspor Başkanı Ufuk Akçekaya, sosyal medyada aralarında AKP'li Belediye başkan yardımcılarının da olduğu yaklaşık 30 kişinin 14 yaşındaki bir çocuğa tecavüz ettiğini, dosyanın savcısının Mardin'e sürgün edildiğini öne sürdü.

‘Tokat'ta 30 kişi bir çocuğa tecavüz etti, savcı Mardin'e sürüldü’ iddiası

Tokatspor Başkanı Ufuk Akçekaya, sosyal medyada AKP’li Tokat Belediye Başkan yardımcılarının da olduğu yaklaşık 30 kişinin 14 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz ettiğini iddia etti. Tokatspor'un resmi instagram sayfasından 32 dakikayı aşan bir canlı yayın gerçekleştirerek yaptığı açıklamalarda, kız çocuğunun  şikayetini geri çekmeye zorlandığını, soruşturmayı yürüten savcının ise, Mardin'e sürüldüğünü belirtti. 

Birçok isimden bahseden ve aralarındaki ihale ilişkileri ile çeşitli devlet kurumlarında yaptıkları vurgunlara değinen Ufuk Akçekaya, 150 milyon TL değerinde bir rantı dile getirdi. 

Akçekaya'nın açıklamalarında tecavüz olayının 2018 yılında gerçekleştiği belirtilirken, söz konusu savcının ismine değinmedi. Ancak HSK kayıtlarına göre 2018 yıllarında Tokat'ta görev yapıp, daha sonra Mardin'e tayin edilen tek bir savcı bulunuyor. Kayıtlara daha önce Tokat'ta Başsavcı olan ve şu an Mardin Cumhuriyet Başsavcısı olan A.T. Haziran 2020'deki HSK Kararnamesi ile Mardin'e atandı. 

HDP MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, Tokat Belediye Başkan yardımcılarının da aralarında olduğu yaklaşık 30 kişinin 14 yaşında bir kız çocuğuna cinsel istismar uyguladıkları iddiası Meclis gündemine taşıdı. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına verilen önergede, “Türkiye’de giderek artan istismar ve uygulanan cezasızlık politikaları, sözleşme şartlarının çocuklar üzerinde yeterince yer almadığı ve devletin çocukları koruma yükümlülüğüne uygun hareket etmediği görülmektedir” ifadeleri yer aldı.

Önergede, şu bilgilere yer verildi: “Tokat Belediye Başkan yardımcılarının da aralarında olduğu yaklaşık 30 kişinin 14 yaşında bir kız çocuğuna cinsel istismar uyguladıkları iddiası basına yansımıştır. Yapılan açıklamalarda, söz konusu istismarın 2018 yılında gerçekleştiği, istismara maruz bırakılan kız çocuğunun şikayetini geri çekmeye zorlandığı, soruşturmayı yürüten savcının ise, Mardin'e sürüldüğü belirtilmiştir.”

Günay, konuyla ilgili Bakan Selçuk’a şu soruları sordu: 

"* Tokat Belediye Başkan yardımcılarının da aralarında olduğu yaklaşık 30 kişinin 14 yaşında bir kız çocuğuna cinsel istismar uyguladıkları iddiası doğru mudur?

* 2018 yılında gerçekleştiği ve çocuğun şikayette de bulunduğu iddia edilen bu istismar olayı 2018 yılında Bakanlığınıza intikal etmiş midir? İstismara maruz bırakılan kız çocuğunun şikayetini geri çekmeye zorlandığı, soruşturmayı yürüten savcının ise Mardin'e sürüldüğü iddiası doğru mudur?

* Çocuğun şikayetini geri çektiren kişiler hakkında cezai bir yaptırım uygulanacak mıdır?

* Basına yansıyan tüm bu istismar iddiaları ile ilgili Bakanlık olarak herhangi bir açıklama yapacak mısınız? 

* 2018- 2021 yılları arasında kaç çocuk cinsel istismara uğramıştır? 

* Cinsel istismara uğrayan çocuklar sorununun araştırılması, çocuk hak ve özgürlüklerini esas alan korunma odaklı bütüncül çözümlerin tartışılması ve önleyici mekanizmaların geliştirilmesi amacıyla Bakanlığınızın ilgili diğer Bakanlıklarla işbirliği içerisinde çalışmaları mevcut mudur?"

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 15:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER