Tatvan’da hasta tutsakların serbest bırakılması için çağrı

Tatvan’da Barış Anneleri Meclisi, hasta tutsakların durumuna dikkat çekerek, bir an önce serbest bırakılmalarını istedi. Barış Anneleri ayrıca, tecridin son bulması gerektiğini vurguladı.

Tatvan’da hasta tutsakların serbest bırakılması için çağrı

Bitlis’in Tatvan ilçesinde Barış Anneleri Meclisi, cezaevlerinde artarak devam eden hak ihlallerine ve hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için basın açıklaması yaptı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Muazzez Orhan ve Bitlis Kadın Meclisi üyeleri katıldığı açıklamada, “Tecrîd sûcê mırovahiyê ye em ê tecrîdê bışkînın jıyana azad ava bıkın ” pankartı açıldı. Açıklamada ayrıca üzerinde cezaevlerinde son süreçte yaşamını yitiren tutsakların fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşındı.

'TECRİT KALDIRILSIN'

Barış Anneleri adına açıklamayı yapan Saadet Çaçan, hasta tutsakların durumuna dikkat çekerek cezaevlerinde ölümlerin son bulmasını istedi. Çaçan, “Cezaevinde hasta olan tutsaklarımızı serbest bıraksınlar. Biz anneler artık tutuklularımızın ölmelerini istemiyoruz. Yeter artık daha ne kadar cenaze cezaevinden çıkacak. Cezaevlerinde bulunan herkesin hakkı vardır onlara da haklarını versinler tecridi kaldırsınlar. Çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz. Bizim tek isteğimiz hasta tutsakları serbest bırakmalardır. Bu tecrit kaldırılsın yeter artık” diye konuştu.

Açıklama, slogan ve alkışlar ile sona erdi. 

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2021, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER