Şubat ayı intihar verileri açıklandı

81 ilde çıkan intihar haberlerine göre ocak ayında en az 94, şubat ayında en az 99 kişi intihar etti.

Şubat ayı intihar verileri açıklandı

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, 81 ilde çıkan haberleri tarayarak derlediği intihar verilerini açıkladı. Buna göre ocak ayında en az 94, şubat ayında en az 99 kişi intihar etti. Taşcıer, “Gerçekten alt alta bakıldığında oldukça karanlık bir tablo ortaya çıkıyor. Hepsi birer yaşam. Biz sadece sona erdiğinde haber olarak görebiliyoruz. Daha bunların haricinde haber dahi olmayan bilmediğimiz çok sayıda intihar yaşanıyor. Türkiye’nin en önemli gündemlerinden olması gereken bir konu bu” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, şubat ayı intihar verilerini açıkladı. Taşcıer, verdiği soru önergeleri ile bilgi edinme başvurularına yanıt alamadığı için 81 ilde çıkan haberleri tek tek taradıklarını söyledi. Buna göre ocak ayında en az 94, şubat ayında en az 99 kişi intihar etti. Taşcıer, “Bu sayılar sadece haber olan intihar vakaları. Bu sayı içinde bulunduğumuz kriz ortamında daha da artmış olabilir. Biz şubat ayında intihar edenlerin 99’unu ismen ve şehir bazında tespit edebildik” dedi.

Bu intiharlar içerisinde 13 yaşında erkek çocuğu, 14 yaşında kız çocuğu, 88 yaşında bunalımda olan, bir yıldır işsiz müzisyen, borçlarını ödeyemeyen esnaf, cezaevinde tutuklu, önce eşini ve çocuklarını sonra kendini öldürenin de olduğunu belirten Taşcıer, “Gerçekten alt alta bakıldığında oldukça karanlık bir tablo ortaya çıkıyor. Hepsi birer yaşam. Biz sadece sona erdiğinde haber olarak görebiliyoruz. Daha bunların haricinde haber dahi olmayan bilmediğimiz çok sayıda intihar yaşanıyor. Türkiye’nin en önemli gündemlerinden olması gereken bir konu bu” dedi.

Taşcıer, “Tespit edebildiklerimiz arasında en çok intihar gerçekleşen il Kocaeli oldu. Sadece bir haftada 7 kişi intihar etmiş. İstanbul’da 6, Kayseri’de 5, İzmir, Aydın ve Gaziantep’te ise 4 intihar vakası tespit edebildik. Daha kötüsü intihara kalkışanların sayısı neredeyse intiharlardan da fazla. Son anda vazgeçenler, vazgeçirilenler, intihar edip ölmeyenleri de katarsanız bu karanlık tablo daha da zifiri karanlık halini alıyor. Çok büyük bir sorunla karşı karşıyayız” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2021, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER