‘Sonbaharda baskın seçim var, Erdoğan seçilirse İmamoğlu’nu görevden alır’

Sonbaharda erken seçim beklediğini söyleyen kamuoyu araştırmacısı Özer Sencar, seçimi Erdoğan'ın kazanması halinde Ekrem İmamoğlu'nu görevden alacağını savundu. Sencar, "Sanıyor musunuz ki Erdoğan seçimi kazandıktan sonra CHP'li belediye başkanları yerlerinde kalacak?" diye sordu.

‘Sonbaharda baskın seçim var, Erdoğan seçilirse İmamoğlu’nu görevden alır’

Metropoll Araştırma’nın kurucusu ve yöneticisi Özer Sencar, sonbaharda seçim beklediğini söyleyerek muhalefetin cumhurbaşkanı adayını en geç haziran ayında açıklaması gerektiğini savundu. Sencar, “Erdoğan için seçim zamanı yoktur. Ne zaman kazanacağını hissederse seçim zamanı o zamandır” dedi.

Sencar, Erdoğan’ın seçimi kazanması durumunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu görevden alacağı iddiasını da gündeme getirdi. Sencar, “Türkiye’yi alma gücün, ümidin, hazırlığın varsa İstanbul’u verirsin. Seçildikten 3 gün sonra da oraya kayyım atarsın” diye konuştu.

‘NE ZAMAN KAZANACAĞINI HİSSEDERSE SEÇİM ZAMANI O ZAMANDIR’

Karar TV’den Elif Çakır ve Yıldıray Oğur’un sorularını yanıtlayan Sencar, politik atmosferi ve olası seçim senaryolarına dair dikkat çekici ifadeler kullandı. Sencar, “Rusya-Ukrayna arasındaki gerilimde liderlik konusunda bir başarı hikayesi yazılırsa, bu Türkiye’yi erken seçime götürür mü?” sorusuna, “Götürür. Erdoğan için seçim zamanı yoktur. Ne zaman kazanacağını hissederse seçim zamanı o zamandır” yanıtını verdi.

‘ERDOĞAN’IN KARŞISINDA KİMİ KOYARSANIZ KAZANIR’ DEMEK HAYAL ALEMİNDE UÇUŞMAKTIR’

Sencar, muhalefetin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeterince tanımadığını da belirterek, “Erdoğan’ı neyin niçin yaptığını olaylar bittikten sonra anlıyor politikacılar. Şu ana kadar Erdoğan’ın icraatları konusunda yanıldığım tek konu olmadı. Muhaliflerin şöyle bir yanılgıları var, ‘ekonomi o kadar kötü ki, Erdoğan’ın karşısında kimi koyarsanız kazanır’. Bu hayal aleminde uçuşmaktır. Muhalefet Türkiye’de henüz seçim sandığı güvenliğini sağlayamamış bir kitledir” şeklinde konuştu.

CHP’nin son yerel seçimde sandıkları korumadığını ve bu nedenle seçimi kaybettiğini iddia eden Özer Sencar, “Siyasi partiler seçimi kendileri organize ettikleri zaman götüremezler. Başarılı belediye başkanlarının kazanmasındaki en önemli faktörlerden biri, 1-doğru aday olmaları, 2-seçimi kendilerinin götürmeleridir” diye konuştu.

‘SONBAHARDA ERKEN SEÇİM İHTİMALİ VAR’

Sencar, “Sonbaharda baskın ya da erken bir seçim olma ihtimali var, bunu kuvvetli ihtimal olarak görüyorum. Kazanabileceğini gördüğü an seçime gider Erdoğan. Bu Ukrayna meselesinden dolayı bu ay da 3 puan artırırsa, 35 oyunu 38-39’a çıkarırsa muhalefet bunu kontrol edemez, Erdoğan erken seçime gider. Muhalefetin en geç haziran ayında adayını belirlemesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN KAZANIRSA, İMAMOĞLU’NU GÖREVDEN ALIR’

Sencar, Mansur Yavaş veya Ekrem İmamoğlu’nun aday olması durumunda Ankara veya İstanbul Büyükşehir Belediyelerinin AKP’ye geçeceği şeklindeki yorumlar için de Erdoğan’ın seçimi kazanması durumunda İstanbul’u almak için İmamoğlu’nu görevden alacağından şüphesi olmadığını söyledi.

Sencar, “Türkiye’yi mi almak lazım, İstanbul’u mu? Türkiye’yi alma gücün, ümidin, hazırlığın varsa İstanbul’u verirsin. Seçildikten 3 gün sonra da oraya kayyım atarsın. Şu an 60 civarı belediyeye hükümet kayyım atadı. Sanıyor musunuz ki Erdoğan seçimi kazandıktan sonra CHP’li belediye başkanları şu andaki yerlerinde kalacak? Erdoğan’ın İstanbul seyahatinde yaptığı 2 konuşma var. ’23 Haziran’dan sonra bu belediye başkanlarını alacağız’ mealinde konuşması var. Ne pahasına olursa olsun Erdoğan seçimi kazanırsa Ankara’yı bilmiyorum, İstanbul Belediye Başkanı alınacak. Zerre miktar şüphem yok bu konuda” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER