Son seçim anketi: AKP ile CHP arasındaki fark yüzde 8'e indi

Anket, 2 bin 850 kişi ile 30'u büyük şehir olmak üzere 60 il ve bu illere bağlı ilçelerde gerçekleştirdi.

Son seçim anketi: AKP ile CHP arasındaki fark yüzde 8'e indi

MAK Araştırma'nın son seçim anketine göre kararsızların oyunun dağıtılmasından önce AKP ile CHP arasında farkın 8.3 puana indiği görülüyor.

MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat, Halk TV'de konuk olduğu ‘Sözüm Var’ programında, şirketinin 20-27 Aralık tarihleri arasında yapmış olduğu son anket hakkında bilgi verdi.

Anket, 2 bin 850 kişi ile 30'u büyük şehir olmak üzere 60 il ve bu illere bağlı ilçelerde gerçekleştirdi. Kulat anketin doların 18 liradan düştüğü gecenin (20 Aralık) ertesi günü yapıldığına dikkat çekti.

Katılımcılara "Yarın seçim olsa hangi partiye oy veririsiniz?" sorusunun yöneltildiği ankette kararsızlar dağıtılmadan önceki sonuçlar şöyle hesaplandı:

AKP: 30.4

CHP: 22.1

İYİ Parti: 14.2

HDP: 8.7

MHP: 7.1

DEVA: 3.1

Kararsız: 6

DEVA Partisi'ndeki yükselişe dikkat çeken Kulat, "AKP'nin azalan oyları nereye gidiyor? AKP ile Cumhuriyet Halk Partisi arasında kayda değer bir geçirgenlik yok. Kayda değer asıl geçirgenlik Türkiye'de sağdan sağa, soldan sola şeklinde oluyor. Dolayısıyla AKP'nin geçirgenlik gösterdiği parti İYİ Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi olmaya başladı. Son dönemlerde DEVA birazcık daha ön plana çıkmaya başladı" dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2022, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER