Sınıra yürüyen Barış Anneleri'ne KDP engeli

Barış Anneleri'nin talebi bir kez daha KDP güçleri tarafından kabul edilmedi. 

Sınıra yürüyen Barış Anneleri'ne KDP engeli

Pêşxabûr Sınır Kapısı’na giden ve HPG’lilerin cenazelerini isteyen Barış Anneleri'nin talebi bir kez daha KDP güçleri tarafından kabul edilmedi. 

Sêmalka Sınır Kapısı’nda Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) bağlı özel güçlerin pusu kurması sonucunda yaşamını yitiren HPG’lilerin cenazelerini almak için başlatılan nöbet eylemi 61’inci gününde devam ediyor. Barış Anneleri'nden oluşan 31 kişilik bir heyet, Sêmalka’da nöbet tutan eylemcileri ziyaret etti. Yaşamını yitiren Rojavalı Tolhildan Raman ve Serdem Cûdî’nin cenazelerini teslim almak için Pêşxabûr Sınır Kapısı’na doğru yürüdü. 

Barış Anneleri, mesajlarının Federe Kürdistan Bölgesi hükümetine ulaşmasını engelleyen KDP güçlerine tepki gösterdi. Eyleme destek veren Barış Anneleri, cenazeleri alana kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi. Cenazelerini almak için Pêşxabûr Sınır Kapısı’na 3’üncü kez giden Barış Anneleri’ne KDP güçleri yine hiçbir cevap vermedi.

Cizre Bölgesi Sağlık Komitesi’nden onlara kişi Sêmalka’da 61 gündür devam eden çadır eylemini ziyaret ederek, destek verdi. Sağlık çalışanları da cenazelerin verilmesi için KDP’ye çağrı yaptı. (MA)

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2021, 17:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER