Şenyaşar ailesine İstinaf’ın kapıları da kapatıldı

ÖHD Temsilciliği'nin destek verdiği Antep Bölge Adliye Mahkemesi önünde Adalet Nöbeti tutan Şenyaşar ailesi, tutuklu oğulları için mahkeme heyeti ile yaptıkları görüşme talebi reddedildi.

Şenyaşar ailesine İstinaf’ın kapıları da kapatıldı

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar, Antep Bölge Adliye Mahkemesi önüne bugün tadışıdıkları Adalet Nöbeti sürüyor. 

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Antep Temsilciliği'nden oluşan bir heyet, nöbetlerini sürdüren aileye destek ziyaretinde bulundu. Aile heyeti ellerinde, “2 evladımı ve eşimi hastanede katlettiler! Tek tutuklu yok. Üstünlerin talimatıyla bir oğlum 4 yıldır tek hücrede tutuklu. Oğlum için acil tahliye istiyorum! #ŞenyaşarAilesineAdalet Herkes için adalet !” yazılı pankart ile karşıladı. 

Ziyarette heyet adına konuşan ÖHD Antep Temsilcisi Mustafa Yalçın, “ÖHD olarak hep ailenin yanında olduk. Aile 357 gündür Adalet Nöbeti tutuyor. Emine annenin gözyaşları kurudu, kalmadı. ÖHD olarak bu zulmün son bulmasını talep ediyoruz. Sonuna kadar ailenin yanından kalacağız” dedi.

Ardından söz alan ailenin avukatı Bülent Duran, “Aile bugün Antep’e geldi. Eşini gözlerinin önünde katlederlerken tanıklık yapmış bir anne. Korkunç bir travma yaşadı ve gözyaşları dinmiyor. Bu annenin bir tek çığlığı var, adalet çığlığı. Bu çığlık herkes için. Ben bu dosyanın avukatı olarak onlarla bu sürecin bire bir tanığı oldum. Onlarca fail teşhis edilmesine rağmen Urfa’da yürütülen soruşturma yürümüyor. Açık bir katliam yapıldı. Bakan, vali, emniyet amiri buna tanık oldu. Yargı bir adım ilerlemiyor. Gerçek faillerin ortaya çıkarılması elzemdir. Fadıl Şenyaşar'ın özgürlük hakkı elinden alınmış durumda” diye konuştu. 

‘BU ÇIĞLIK ADALET GETİRECEK’

Ailenin görüşmek istediği mahkeme heyetinin talebi ret ettiğini ifade eden Duran, devamında şunları söyledi: “Aile tahliye talebi ile ilgili heyete başvurdu ve nöbetlerini burada tutuyor. Heyet görüşme talebini ret etti. Kapıları kapattılar ama Emine annenin çığlığı elinde sonunda adaleti getirecek. Eşi ve çocukları gelmeyecek ama kısmen de olsa gözyaşları dinecek. Herkesin vicdanen buna ses vermesi gerekiyor. Sonuna kadar bu davanın avukatlığını yapacağız, eninde sonunda adalet gelecek.”  

Heyet, aile ile birlikte bir süre nöbet tuttuktan sonra buradan ayrıldı. 

DAYANIŞMA ZİYARETİ 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Antep il örgütleri, Antep Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistlerinin aralarında olduğu onlarca kişi, aileye dayanışma ziyaretinde bulundu. Aileye avukatları Bülent Duran da eşlik etti. 

'HEP BİRLİKTE ADALETİ TALEP EDELİM'

Ziyarette heyet adına konuşan HDP Antep İl Eşbaşkanı Musa Aydın, 24 Haziran 2018 yılında Şenyaşar ailesine dönük gerçekleşen katliama dikkati çekerek “Aradan neredeyse 4 yıl geçti ama failler cezalandırılmadı. Hukuk ve adalet yandaşa göre dizayn ediliyor. AKP’li Yıldız ve bu katliamı yapanlar yargı önünde hesap vermedi. Buna karşı aile bir yıldır Urfa Adliyesi önünde adalet nöbeti tutuyor. İktidar, ailenin bir yıllık çığlığını duymazdan geliyor. Adalet gibi kutsal bir kavramı görmezden gelirsek daha kötü günleri beraberinde getirir. Hep birlikte adaleti talep etmeliyiz” ifadelerini kullandı. 

EMİNE ANA'YA SES VERME ÇAĞRISI

Ailenin mücadelesiyle dayanışma içerisinde olacaklarını belirten Aydın, "Biran önce yetkililer Anayasa'yı uygulamalı. Bütün yetkililer görevlerini yapsın. Herkes aileye ses olsun. Şenyaşar ailesinin adalet talebini duyarak bu ülke refaha ulaşır. Başta AKP olmak üzere bütün siyasetçiler Emine Şenyaşar'a ses vermeli” dedi.  

Heyet aile ile birlikte bir süre Adalet Nöbeti tuttuktan sonra alandan ayrıldı. 

CEZASIZLIK POLİTİKASI

Ardından Emek Partisi (EMEP), Antep Barosu İnsan Hakları Merkezi, Antep Barosu yönetim kurulu üyeleri ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Antep Şubesi de aileye destek ziyaretinde bulundu. 

İHD Antep Şube Sinan Taştekin, dosyanın cezasızlık politikasının bir örneği olduğunu belirterek, “Birçok dosyada olduğu gibi bu dosyada da adalet sağlanamıyor. Buna karşı insanlar sivil direnişler gösteriyor. Bunlardan biri de Şenyaşar ailesinin direnişi. Ailenin 3 ferdi katledildi. İHD olarak dosyanın takipçisiyiz. Katiller keyfi olarak tutuklanmıyor. Cezasızlık politikalarına karşı mağdur insanların yanındayız” diye konuştu. 

Ailenin Antep Bölge İdare ve Ceza Mahkemesi önünde adalet nöbeti sürüyor. (Antep/MA)

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2022, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER