Şenyaşar ailesi: Yargı yoluyla ikinci katliam yapılmak isteniyor

Urfa Adliyesi önünde “Adalet” talebiyle 10 gündür oturma eylemini sürdüren Şenyaşar ailesi, “Milletvekili Yıldız, yargı üzerinde siyasi baskı yaparak, ikinci katliamı yargı yoluyla yapmak istiyor” dedi.

Şenyaşar ailesi: Yargı yoluyla ikinci katliam yapılmak isteniyor

Urfa'nın Suruç ilçesinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının işyeri ve hastane saldırılarında Hacı Esvet Şenyaşar ve çocukları Adil ile Celal Şenyaşar yaşamlarını yitirdi, yaralanan Fadıl Şenyaşar ise tutuklandı. Yaşamını yitiren eşi ve oğulları ile tutuklu oğlu için “Adalet” talebiyle Urfa Adliyesi önünde nöbet eylemi başlatan Emine Şenyaşar ve saldırıdan yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar’ın oturma eylemi, 10’uncu gününde devam ediyor.

‘VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Eylemlerini sürdüren Şenyaşar ailesi, Twitter hesapları üzerinden “Ailece Suruç Hastanesi’nde katliama maruz kaldık. Milletvekili Yıldız yargı üzerine siyasi baskı yaparak ikinci katliamı yargı yolu ile yapmak istiyor. Adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Sesimizi yükseltenlere selamlar” açıklaması yaptı.

Ailenin Urfa Adliyesi önünde eylemi sürüyor.

NE OLMUŞTU?

Urfa’nın Suruç ilçesinde 2018 Genel Seçimleri öncesi 14 Haziran’da AKP’li vekil İbrahim Halil Yıldız’ın esnaf ziyareti sırasında korumaları ve yakınlarının Şenyaşar ailesine ait işyerinde başlayan ve Suruç Devlet Hastanesi’ne uzanan saldırıları sonucu, Hacı Esvet Şenyaşar (67), oğulları Adil (36) ve Celal Şenyaşar (41) ile vekilin ağabeyi Mehmet Şah Yıldız yaşamını yitirdi. Olayda Mehmet, Ferit ve Fadıl Şenyaşar'ın da aralarında bulunduğu 8 kişi de yaralandı.

Saldırı sırasında yaralanan Fadıl Şenyaşar ve kardeşleri, tedavileri devam ederken gözaltına alındı. Gözaltına alınan Fadıl Şenyaşar, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Şenyaşar, halen Elazığ Kapalı Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutuluyor. Olaydan 15 ay sonra 18 Eylül 2019’da AKP’li vekilin ağabeyi Enver Yıldız, 50 kişilik koruma ordusuyla geldiği Urfa Adliyesi’nde teslim olduktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Olaydan 18 ay sonra Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sadece işyerinde yaşanan olaya ilişkin iddianame hazırlandı. İddianamede, Şenyaşar ailesine dönük asıl saldırının yaşandığı hastane boyutuna yer verilmedi. Çocuklarına yönelik saldırı haberinden sonra gittiği Suruç Devlet Hastanesi’nde linç edilerek öldürülen Hacı Esvet Şenyaşar’a ilişkin ise 2 buçuk yıldır henüz bir yargılama yapılmış değil. İddianamede, tutuklu Fadıl Şenyaşar ve yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar’ın da aralarında olduğu 13 kişiye, “öldürme, öldürmeye teşebbüs, yaralama, mala zarar verme, ateşli silah bulundurma” gibi suçlamalar yöneltildi. İddianame, Urfa 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, dava daha sonra “güvenlik” gerekçesiyle Malatya’ya nakledildi.

Davanın 15 Nisan’da görülen ve koronavirüs nedeniyle kimsenin alınmadığı ilk duruşmasında, mahkeme heyeti sadece Fadıl Şenyaşar ve Enver Yıldız’ın tutukluluk halleri üzerinde değerlendirme yaparak, duruşmayı erteledi. 

20 Kasım’da görülen duruşmada, savcının sunduğu mütalaada, tutuklu Fadıl Şenyaşar hakkında bir kez “kasten öldürme”, 8 kez “kasten öldürmeye teşebbüs” iddiasıyla 150 yıla kadar hapis cezası istendi. Enver Yıldız için ise “ağır tahrik ile öldürme” suçundan 12 yıla kadar hapis cezası istendi. Savcı dosyanın diğer sanıkları için ise basit yaralamadan ceza istedi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2021, 18:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER