Şenyaşar ailesi Urfa Valisi ile görüştü

"Adalet" talebiyle Urfa Adliyesi önünde oturma eylemi yapan Şenyaşar ailesi, Vali Abdullah Erin ile görüştü. Aile, Valinin başsavcı ile görüşme talebini reddetti.

Şenyaşar ailesi Urfa Valisi ile görüştü

Urfa'nın Suruç'un ilçesinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın koruma ve yakınlarının işyeri ve hastanede devam eden saldırılarında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile çocukları Adil ve Celal Şenyaşar'ı yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar'ın Urfa Adliyesi önündeki "Adalet" talepli oturma eylemi 9'uncu gününde. Sabah saatlerinde adliye binası önüne gelerek eylemlerini sürdürmek isteyen anne Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar, Güvenlik Şube Müdürü'nün görüşme talebi üzerine İl Emniyet Müdürlüğü'ne gitti. Görüşmeye ilişkin bilgi veren  Ferit Şenyaşar, adalet taleplerini yinelediklerini ifade etti. 

Şenyaşarlar burada yaptıkları görüşme sonrası, Urfa Valisi Abdullah Erin ile görüşmek üzere Kurtuluş Müzesi'ne geçti. Şenyaşarlar Vali Abdullah Erin ile yaptıkları görüşmede de adalet istediklerini belirtti.  Ferit Şenyaşar, valinin kendilerine başsavcı ile görüşmeleri için talepte bulunduğunu ancak bunu kabul etmediklerini söyledi. Şenyaşar, görüşmenin devamında Vali Erin'in "Eyleminizi yasal çerçeve içerisinde sürdürebilirsiniz. Sonuna kadar adalet için mücadele edebilirisiniz. Kapımız size açıktır" dediğini aktardı. 

'BAŞSAVCI SİYASİ BASKI ALTINDA'

Aile, burada yaptığı görüşme ardından eylemlerine devam etmek üzere Urfa Adliyesi önüne geldi. Ferit Şenyaşar, Başsavcı ile görüşmeme nedenlerine ilişkin ise şunları söyledi: "Başsavcının siyasi baskı altında olduğunu düşünüyoruz. Devam eden hastane ayağı soruşturmasında da taraflı bir iddianame kaygısı taşıyoruz. Bu sebeple görüşmenin bir fayda sağlamayacağını düşünüyoruz." 

HDP'DEN DAYANIŞMA ZİYARETİ

Öte yandan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Belediye Meclis üyelerinden oluşan bir heyet adliye önündeki aileye dayanışma ziyaretinde bulundu. 

NE OLMUŞTU?

Urfa’nın Suruç ilçesinde 2018 Genel Seçimleri öncesi 14 Haziran’da AKP’li vekil İbrahim Halil Yıldız’ın esnaf ziyareti sırasında korumaları ve yakınlarının Şenyaşar ailesine ait işyerinde başlayan ve Suruç Devlet Hastanesi’ne uzanan saldırıları sonucu, Hacı Esvet Şenyaşar (67), oğulları Adil (36) ve Celal Şenyaşar (41) ile vekilin ağabeyi Mehmet Şah Yıldız yaşamını yitirdi. Olayda Mehmet, Ferit ve Fadıl Şenyaşar'ın da aralarında bulunduğu 8 kişi de yaralandı.

Saldırı sırasında yaralanan Fadıl Şenyaşar ve kardeşleri, tedavileri devam ederken gözaltına alındı. Gözaltına alınan Fadıl Şenyaşar, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Şenyaşar, halen Elazığ Kapalı Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutuluyor. Olaydan 15 ay sonra 18 Eylül 2019’da AKP’li vekilin ağabeyi Enver Yıldız, 50 kişilik koruma ordusuyla geldiği Urfa Adliyesi’nde teslim olduktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Olaydan 18 ay sonra Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sadece işyerinde yaşanan olaya ilişkin iddianame hazırlandı. İddianamede, Şenyaşar ailesine dönük asıl saldırının yaşandığı hastane boyutuna yer verilmedi. Çocuklarına yönelik saldırı haberinden sonra gittiği Suruç Devlet Hastanesi’nde linç edilerek öldürülen Hacı Esvet Şenyaşar’a ilişkin ise 2 buçuk yıldır henüz bir yargılama yapılmış değil. İddianamede, tutuklu Fadıl Şenyaşar ve yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar’ın da aralarında olduğu 13 kişiye, “öldürme, öldürmeye teşebbüs, yaralama, mala zarar verme, ateşli silah bulundurma” gibi suçlamalar yöneltildi. İddianame, Urfa 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, dava daha sonra “güvenlik” gerekçesiyle Malatya’ya nakledildi.

Davanın 15 Nisan’da görülen ve koronavirüs nedeniyle kimsenin alınmadığı ilk duruşmasında, mahkeme heyeti sadece Fadıl Şenyaşar ve Enver Yıldız’ın tutukluluk halleri üzerinde değerlendirme yaparak, duruşmayı erteledi. 

20 Kasım’da görülen duruşmada, savcının sunduğu mütalaada, tutuklu Fadıl Şenyaşar hakkında bir kez “kasten öldürme”, 8 kez “kasten öldürmeye teşebbüs” iddiasıyla 150 yıla kadar hapis cezası istendi. Enver Yıldız için ise “ağır tahrik ile öldürme” suçundan 12 yıla kadar hapis cezası istendi. Savcı dosyanın diğer sanıkları için ise basit yaralamadan ceza istedi. 

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2021, 22:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER