Şenyaşar ailesi: Suçlu milletvekili ve ailesidir

Adalet talebiyle Urfa Adliyesi önünde 20 gündür nöbet eylemlerini sürdüren Şenyaşar ailesi, “Suçlu malum, milletvekili ve ailesidir” dedi.

Şenyaşar ailesi: Suçlu milletvekili ve ailesidir

Urfa’nın Suruç ilçesinde 24 Haziran 2018 genel seçimleri öncesi AKP’li vekil İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının iş yeri ve hastane saldırıları sonucu eşini ve 2 oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile oğlu Ferit Şenyaşar’ın, Urfa Adliyesi önünde "Adalet" talebiyle başlattıkları oturma eylemi 20’nci gününde devam ediyor.

'BİR HESABI OLACAK’

Hafta sonu dolayısıyla kapalı olan adliye binası yakınlarında eylemini sürdüren Şenyaşar ailesi, sosyal medya hesaplarından şu paylaşımı yaptı: “İşyerimizi yıktılar, hastaneyi kan gölüne çevirdiler. Hastanede katlettiklerinin bir hesabı olacak, olmalı... Biliyoruz suç kesin. Suçlu malum, milletvekili ve ailesidir. Geriye kalan çocukların ahı kadar da adaletli olacağız. ADALET talebimiz 20’nci günde devam ediyor...” 

ŞENYAŞAR AİLESİ'NİN ÇIĞLIĞINI DUYUN

Şenyaşar ailesini ziyaret eden Halkların Köprüsü Derneği Genel Sekreteri Yusuf Ak, "Mahkeme salonlarında karar verenlere seslenmek istiyorum: Bu ailenin çığlığını duyun" çağrısında bulundu.

Halkların Köprüsü Derneği Genel Sekreteri Yusuf Ak, Urfa Adliyesi’ne yakın bir mesafede eylemini sürdüren Şenyaşar ailesine dayanışma ziyaretinde bulundu. Dava süreciyle ilgili aileden bilgi alan Ak, “Benim İstanbul’dan buraya gelmem yetmez. Demokratik kitle örgütleri, sivil topluk kuruluşları ve muhalefet partilerine seslenmek istiyorum: Aileye sahip çıkmaları gerek. Adaletsizlik, hak hukuk tanımazlık var, artık bu devlette milletvekilli olmak bile bir anlam ifade etmiyor. Bütün Türkiye halklarının bu nöbete sahip çıkması lazım. Buraya gelemeyenler, bulundukları ilerde adliye önlerinde nöbet tutmalı” diye seslendi. 

‘KABUL EDİLEMEZ’

Şenyaşar ailesine ait işyerinde yaşanan katliama dair açılan davanın Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 Nisan’da görülecek karar duruşmasına katılım çağrısında bulunan Ak, “Her ne kadar içi boşaltıldığı için bir anlamı olmasa da adaletin sağlandığı mahkeme salonlarında karar verenlere seslenmek istiyorum: Bu ailenin çığlığını duyun. Katliam yaşandı, buna karşı ailenin başlattığı ‘Adalet Nöbeti’ engelleniyor ve gözaltılar yapılıyor. Bu büyük bir zülüm ve kabul edilemez” şeklinde konuştu. 

BARIŞ ANNELERİ'NDEN DESTEK ZİYARETİ

Mardin’den Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, anne Şenyaşar’a dayanışma ziyaretinde bulundu. 

‘ADALET YERİN ALTINDA’

Ziyaret sırasında konuşan anne Emine Şenyaşar, adaletin olamadığını belirterek, “Adalet yerin altında, çıkarmak için uğraşıyorum. Hala Yıldız ailesi bizi tehdit ediyor, adalet nerede?” diye sordu. Nöbetin başladığı 9 Mart tarihinden bu yana maruz kaldıkları engellemelere değinen Şenyaşar, adalet sağlanana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi. 

‘ANNELER AĞLAMASIN’

Barış Anneleri Meclisi üyesi Perihan Altuğ, “Sonuna kadar bizde adalet istiyoruz. Emine anne için adalet yerine getirilmeli. Bütün herkes için adalet lazım, adaletsiz hiçbir şey olmaz. Adaletsiz hiç kimse yaşayamaz. Bütün halklar için adalet lazım. İnsanlar adaletle yaşar, sonuna kadar adaletin takipçisi olacağız. Biz barış istiyoruz, savaş değil. Hep barış istedik, artık anneler ağlamasın. Bu kirli savaş bitsin” ifadelerini kullandı. 

‘YÜREĞİMİZ BURADA’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu, “Demokratik olan hiçbir şey bu iktidar tarafından kabul görmemekte. İnsanlar demokratik haklarından her gün bir parça daha koparılmakta. Burada günlerdir ‘adalet’ nöbeti tutan bir anne ile yan yanayız, elbette ki bütün yüreğimizle onun acısını hislerini paylaşıyoruz. Bu hukuksuzluğa kabul etmiyoruz. Hukuk siyasi iktidarın denetiminden çıkmalı, tarafsız herkese eşit bir şekilde uygulanmak zorundadır. Bütün Mardinli kadınlar adına Şenyaşar ailesinin yanındayız. Sonuna kadar bu desteğimizi eksik etmeyeceğiz. Adalet herkes için gerekli” şeklinde konuştu. 

Anne Emine Şenyaşar ile bir süre sohbet eden kadınlar, daha sonra kentten ayrıldı. (Urfa/MA)

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2021, 20:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER