Roboskili aileler bayramı mezarlıkta karşıladı

Savaş uçaklarının bombardımanıyla 34 köylünün katledildiği Roboski’de, aileler bayramı yakınlarının mezarları başında karşıladı.

Roboskili aileler bayramı mezarlıkta karşıladı

28 Aralık 2011 tarihinde savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 19’u çocuk 34 kişinin katledildiği Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, aileler Kurban Bayramı’nı mezarlıkta karşıladı. 

Hüznün hakim olduğu bayram ziyaretine ilişkin açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Ferhat Encü, “Yine bir bayram sabahı ve yine çocuklarının mezarları başında ağlayan Roboski Anneleri” dedi. 

HAKKARİ

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde Orman ve Bajêrge mahallelerinde bulunan mezarlıklar ziyaret edildi. HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, parti yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve ailelerin katıldığı ziyaretlerde, mezarlıklarda dualar okundu. Daha sonra Suruç Katliamı'nda yaşamını yitiren Süleyman Aksu'nun mezarı ziyaret edildi. HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, Suruç Katliamı üzerinden 6 yıl geçtiğini ancak faillerin halen hukuk önünde yargılanmadığını ifade etti. Dede, "Bu katliamı kim veya kimler tarafından yapıldıysa, bizler gidersek bile, bizden sonra gelecek olan nesiller, katliamı yapanlardan 6 yıl değil, 600 bin yılda geçse hesap soracaktır" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2021, 20:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER