Ring aracında iki gün aç susuz götürdüler

URFA - Urfa Cezaevi’nden 7 kişi ile birlikte farklı cezaevlerine sevk edilen tutuklu Kasım Karataş, yolda kendilerine su, yemek ve ilaçlarının verilmediğini paylaşarak, "Bu yolculuk canlarımıza kasıttı” dedi.

Ring aracında iki gün aç susuz götürdüler
banner537

Urfa T Tipi 2 Nolu Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Kasım Karataş, Zübeyir Paksoy, Ferhat Çiftçi, Mehmet Çelik, Mehmet Tahir Özcan, Orhan Orak, Zana Mazak ve Emrullah Oruç, 14 Temmuz’da Bolu ve Tekirdağ cezaevlerine sevk edildi. 3 arkadaşı ile Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Kasım Karataş, 2 gün süren sevk yolculuğunda kendilerine ne yemek ne su ne de ilaçlarının verilmediğini paylaştı. 

‘BELKİ YOLDA ÖLÜRSÜNÜZ’

14 günlük karantina sürecinden sonra ilk kez Cuma günü babası ile telefon üzerinden görüşen Gülistan Karataş, “Babam 2 gün boyunca süren yolculukta en temel insani ihtiyaçlarını karşılanmadığını söyledi. Yemek, su ve kullanmaları gereken ilaçların kendilerine verilmediğini, yine tuvalet ihtiyaçlarının karşılanmadığını söyledi. Babam bu yolculuğun canlarına kasıt olduğunu ve ‘belki yolda ölürsünüz’ anlayışı güdüldüğünü söyledi” sözleriyle babasının söylediklerini aktardı.

HASTALIKLARI ARTTI

Babasın 2016 yılında kalp ameliyatı olduğunu, kalbinin yüzde 30’unun çalıştığını, tek böbreğinin ve birçok kronik hastalığının bulunduğunu paylaşan Karataş, “Babam cezaevi yönetiminin kendilerine aynı cezaevi kampüsü içerisinde bulunan T 1 Nolu cezaevine sevk edileceklerinin söylediğini ancak daha sonra bin 200 kilometre uzaklıkta bulunan Tekirdağ’a sürgün edildiklerini söyledi. Salgına rağmen babam ve beraberindekileri 2 gün yolda götürdüler. Babam, söz konusu yolculuktan sonra rahatsızlıklarının daha da arttığını söyledi” dedi.  

Karataş, şöyle devam etti: “Bu sürgünler bir nevi aileleri de cezalandırma politikasıdır. Biz yakınlarımızın yanında olacağız. Onları asla yalnız bırakmayacağız, her zaman onları görmeye gideceğiz ve onların sesleri olmaya devam edeceğiz.”   

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2020, 15:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER