Prof. Kılıçaslan: Pandemi Mayıs başında zirve yapacak, sonra düşüşe geçecek

ABD ve İtalya'nın zamanında önlemler almadığını belirten Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan, Türkiye'nin de İran sınırını kapama ve uluslararası uçuşları durdurmada geç kaldığını söyledi.

Prof. Kılıçaslan: Pandemi Mayıs başında zirve yapacak, sonra düşüşe geçecek

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan, yeni tip koronavirüs  pandemisinin Türkiye ve dünyada mayıs ayı başında zirve yapacağını, Mayıs ortasında ise bazı kısıtlamaların kaldırılmaya başlanacağını söyledi.

Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan koronavirüs salgınına ilişkin Sputnik'e konuştu. Kılıçaslan, "Pandemi, Türkiye ve dünyada Mayıs başında zirve noktaya ulaşacak ve sonrasında hastalığın eğrisi aşağıya inecek. Mayıs'ın ikinci yarısından itibaren bazı kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılabilir ancak bazı kısıtlayıcı önlemler uzun süre uygulanmaya devam edecek." dedi.

Başlangıçta salgın tehdidini ciddiye almayan ABD ve İtalya gibi ülkelerin daha fazla zarar gördüğünü söyleyen Kılıçaslan, "Türkiye'de salgın daha geç başladı, hala daha yükseliş evresindeyiz. Ülkemizde bazı kısıtlayıcı önlemler zamanında alındı ancak gerekli önlemlerin tamamı alınmadı. En önemli hata, İran sınırının kapatılmasında ve uluslararası seferlerin askıya alınmasında geç kalınmasıydı. Ayrıca başlangıçta yeterli sayıda test yapılmadı." diye konuştu.

Pandeminin dünyada ekonomik ve sosyal krize yol açacağını öngören Kılıçaslan, birçok ülkenin IMF yardımına ve IMF kontrolünde krizle mücadele programları uygulama ihtiyaç duyacağını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER