Pehlivan: AKP'de 'Erdoğan'ın seçilememe ihtimali' üzerine plan yapıyorlar

AKP'li bir isimle konuşan gazeteci Barış Pehlivan, o ismin 'MHP'deki eriyişin Cumhur İttifakı'nı düşündürdüğünü' söylediğini aktardı.

Pehlivan: AKP'de 'Erdoğan'ın seçilememe ihtimali' üzerine plan yapıyorlar

Gazeteci Barış Pehlivan, Cumhuriyet gazetesindeki köşe yazısında, AKP'nin 'Erdoğan seçilmezse' yapmayı düşündüğü planları yazdı. AKP'li bir isimle konuştuğunu aktaran Pehlivan, "Söylediklerinden AKP’nin önümüzdeki dönemi bir açılımla geçireceği sonucunu çıkardım. Hayır, Kürt açılımı değil… Sistem açılımı, yeni ittifaklar açılımı, ekonomik rahatlamaya yönelik vatandaş açılımları. Ardından 'kazanabiliriz' durumu yaratılabilirse bir 'baskın seçim' kokusu aldım. Bazı teşkilatların her an seçim olacakmış gibi hazırlık yapması da bunu gösteriyordu" diye yazdı.

Pehlivan'ın yazısının ilgili kısmı şöyle oldu:

'20 YILLIK İKTİDARIMIZIN EN KRİTİK SEÇİMİ OLACAK'

"Kimi zamanında diyor kimi erken seçimi işaret ediyor. Belki de meseleyi anlatmak için bu kavramlar yetersiz kalıyor.

Geçen hafta AKP’nin kritik bir ismiyle oturdum. Ona anketleri, partideki havayı, neler olup bittiğini sordum.

Ağzından asla “erken seçim” lafını alamadım. Ancak 'bıçak sırtı' sözünü bizzat duydum.

Anlattığına göre…

Partisinin anketlerinde Cumhur İttifakı yüzde 45’in biraz üstünde görünüyordu. Bu da seçimi, söylediği gibi “bıçak sırtı” haline getiriyordu. Tam da bu nedenle “yüzde 50 artı bir sistemi iyi olmadı” diyordu. '20 yıllık iktidarımızın en kritik seçimi olacak' ifadesini kullanması bu yüzdendi.

'ERDOĞAN'IN SEÇİLEMEME İHTİMALİNİ' DÜŞÜNÜYORLAR

'Parlamenter sisteme geri dönüş' bahsini açtım. Ona göre bu imkânsızdı. İnancına göre, ne olursa olsun AKP seçimden birinci parti olarak çıkacak, Meclis’te kilit rol oynayacaktı. Bu rolü de Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetseler dahi eski sisteme dönüşü engelleyebilecek güce kavuşması demekti.

İşin çarpıcı yönü buna dair de senaryolarını anlattı. Dediğine göre, Erdoğan cumhurbaşkanı olamasa bile muhalefetin parçalı yapısı yine AKP’ye kazandıracaktı. Böyle bir durumda 2025’e varmadan tekrar seçim öngörüyordu. Evet, 'Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilememe' ihtimalini düşünüyorlar, bunun üzerine planlar yapıyorlardı.

MHP'NİN ERİMESİ İTTİFAK İÇİN DÜŞÜNDÜRÜCÜ

AKP yönetimindeki önemli ismi dinlemeye devam ediyordum…

MHP’nin çok kan kaybetmesi de Cumhur İttifakı’nda rahatsızlık kaynağıydı. 'Yüzde 35’in altına düşmeyiz' diyordu ama MHP’nin erimesi, ittifak için düşündürücüydü.

Söylediklerinden AKP’nin önümüzdeki dönemi bir açılımla geçireceği sonucunu çıkardım. Hayır, Kürt açılımı değil… Sistem açılımı, yeni ittifaklar açılımı, ekonomik rahatlamaya yönelik vatandaş açılımları. Ardından 'kazanabiliriz' durumu yaratılabilirse bir 'baskın seçim' kokusu aldım. Bazı teşkilatların her an seçim olacakmış gibi hazırlık yapması da bunu gösteriyordu.

Kısacası, Erdoğan’ın seçim oyunu belki de yeni başlıyordu…"

Yazının tamamı: https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-pehlivan/46-kisi-neye-yardim-ediyor-1885057 

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2021, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER