Patnos Cezaevi’ndeki ihlalleri inceleme talebi

HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Patnos L Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerin araştırılması talebiyle Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na dilekçe verdi.

Patnos Cezaevi’ndeki ihlalleri inceleme talebi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Patnos L Tipi Cezaevi’ndeki kadın tutukluların maruz kaldığı hak ihlallerine ilişkin üyesi olduğu Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'na dilekçe verdi. Tutukluların aileleri aracılığı ile paylaştıkları hak ihlallerine yer verilen dilekçede, hastalıkları ilerlemiş tutukluların hastaneye götürülmediği, cezaevinde doktorun bulunmadığı, musluklardan akan suyun lağım koktuğu ve bu nedenle birçok tutuklunun zehirlendiği bilgileri yer aldı. Dilekçede, hastaneye kaldırılan tutuklulara “sudan dolayı zehirlenme olmuş” teşhisi konulmasına rağmen cezaevi idaresinin bir düzeltme yapmadığı kaydedildi.

TUTUKLULARA DARP 

Kadın tutukluların 23 Haziran tarihinde gardiyanlar tarafından darp edildikleri belirtilen dilekçede, “Söz konusu cezaevinde tutulan kadın tutuklulara gardiyanların saldırdığı ve bu saldırı esnasında bir kadın tutuklunun ağır yaralandığı yine tarafımıza ulaşan bilgiler arasındadır” denildi. İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) Türkiye’nin farklı bölgelerinde yer alan cezaevlerinden 2020 yılında bin 128 hak ihlali başvurusunun yapıldığı aktarılan dilekçenin devamında şunlar yer aldı: “Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna 27’nci Yasama Do¨neminde 1 Aralık 2020 itibariyle 6 bin 414 başvuru yapılmıştır. Bunun 5 bin 49’unu cezaevlerine ilis¸kin bas¸vurular oluşturmaktadır. Bahse konu rakamlar ceza infaz kurumlarında sürekli gözlem ve denetim ihtiyacını ortaya koymakla birlikte İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun da önemli bir başvuru yeri olduğunu göstermekte, komisyonun bu saikle denetim faaliyetlerini artırmasına olan ihtiyaca da dikkat çekmektedir.” Dilekçede, cezaevindeki ihlallerin Ceza ve İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İnceleme Alt Komisyonu tarafından yerinde incelenmesi istendi. 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2021, 13:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER