Osman Kavala hakkında tutukluluğa devam kararı

Gezi Davası kapsamında tutuklu olan iş insanı ve aktivist Osman Kavala'nın aylık tutukluluk incelemesinde tutukluluğunun devamı kararı verildi.

Osman Kavala hakkında tutukluluğa devam kararı

Tutuklu iş insanı ve insan hakları aktivisti Osman Kavala hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından aylık tutukluluk incelemesi yapıldı. Mahkeme, Kavala'nın tutukluluğunun oy çokluğuyla devamına karar verdi.

Mahkeme gerekçesinde, "Son tarihli değerlendirmeden bu yana hukuki durumda değişiklik olmaması gözetilerek sanık Mehmet Osman Kavala'ya isnat edilen suçun vasıf ve niteliği, yargılamanın geldiği aşama, dosyada bulunan HTS kayıtları ve BAZ bilgileri üzerinde yapılan inceleme, dijital materyaller üzerinde yapılan inceleme sonucu düzenlenen raporlar, atılı suçun yasada öngörülen cezanın üst sınırı, adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı anlaşıldığı" belirterek oy çokluğuyla tutukluluk halinin devamına karar verdi.

ÜYE HAKİM KARŞI OY KULLANDI: TUTUKLULUĞUN DEVAMI KARARINA KATILMIYORUM

Daha önce de Kavala'nın adli kontrol tedbiriyle tahliye edilmesi yönünde oy kullanan üye hakim, yine karşı oy kullandı. Karşı oy gerekçesinde ise "Sanığın savunmasının alınmış olması, delillerin toplanmış olması, dosya kapsamı, dosyanın geldiği aşama, bu aşamadan sonra delil karartma ihtimalinin olmaması, sanığın tutuklulukta geçirdiği süre, tutukluluğun bir tedbir oluşu, tutuklulukta istenilen amaca adli kontrol tedbirlerinden bir veya birkaçının uygulanmasıyla ulaşılabileceği değerlendirilerek ölçülü olmayan tutukluluğunun devamı yönündeki çoğunluğun görüşüne katılmayarak, adli kontrolle tahliyesi görüşü ve kanaatindeyim" ifadeleri kullanıldı.

BİR SONRAKİ DURUŞMA 21 ŞUBAT'TA

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde en son 17 Ocak'ta görülen duruşmada da, mahkeme heyeti oy çokluğuyla Kavala'nın tutukluluk halinin devamına karar vermişti. 1 Kasım 2017 tarihinden bu yana tutuklu olan Kavala'nın bir sonraki duruşması 21 Şubat'ta yapılacak.

Gezi direnişini finanse etmekle suçlanan Osman Kavala, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde beraat etmiş, istinaf mahkemesi beraat kararını bozmuştu. İkinci kez yapılan yargılamada ise önce Kavala ve eski CIA danışmanı Henri Barkey'e İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan 15 Temmuz davası birleştirilmişti. Daha sonra Gezi ana davası 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 35 Beşiktaş Çarşı üyesinin yargılandığı davayla birleştirilmişti.

TÜRKİYE'YE KARŞI İHLAL PROSEDÜRÜ BAŞLATILMIŞTI

Kavala, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) "derhal serbest bırakılmalı" kararına rağmen tahliye edilmiyor.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, oy çokluğuyla Osman Kavala dosyasının AİHM'e havale edilmesine karar vermiş, Türkiye'ye karşı ihlal prosedürü resmen başlatılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2022, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER