ÖHD: Mahkemenin hukukla bağdaşmayan saldırısıyla karşı karşıya kaldık

TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın duruşması sırasında avukatların salondan çıkartılmasına tepki gösteren ÖHD Diyarbakır Şubesi, “Mahkemenin demokrasiyle, hukukla, kanunla, ahlakla ve insan haklarıyla asla bağdaşmayan saldırılarıyla karşı karşıya kaldık” dedi

ÖHD: Mahkemenin hukukla bağdaşmayan saldırısıyla karşı karşıya kaldık

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi, Tevgere Jinen Azad (TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın dün görülen duruşmasında yaşananlara ilişkin dernek binasında basın toplantısı düzenledi. Kürtçe, Türkçe “Savunma biat etmeyecek” yazılı pankartın açıldığı açıklamaya, hukukçular ile Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) yöneticileri katıldı. 

‘DURUŞMADA CİNSİYETÇİ YAKLAŞILDI’

Açıklama yapan ÖHD yöneticisi Suzan Akipa, TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın görülen duruşmasında, duruşma esnasında mahkemenin demokrasiyle, hukukla, kanunla, ahlakla ve insan haklarıyla asla bağdaşmayan saldırılarıyla karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Gökkan’ın savunmasını üstlenen Amed ÖHD şube eşbaşkanlarının, avukat Berfin Gökkan ve gözlemci olarak duruşmada bulunan Baro Başkanı ve yöneticilerinin duruşmayı takip ettiğini hatırlatan Akipa, “Kadın savunmasını sahiplenen başta kadın avukatlar olmak üzere orada bulunan tüm avukatlara ve hak savunucularına mahkeme başkanının talimatıyla polis saldırısı gerçekleştirildi. Kaba fiziksel şiddet, küfür ve hakaretler bu talimatın kapsamındaydı ve cüretini yargıyı temsil eden hâkimin cinsiyetçi yaklaşımından aldı” dedi.

‘SALDIRIYA KARŞI DİRENİŞ VE DAYANIŞMA…’

Akipa, Gökkan’a isnat edilen suçların kendisine kötü muamele edilmesine ve adil yargılanmasını engellemeye yeter gören hakimlerin ne hukuki ne ahlaki, ne de toplumsal hiçbir değer taşımadıklarını vurguladı. Ayrıca savunmaya da düşmanca yaklaşımla karşı karşıya kaldığını belirten Akipa, “Bizleri duruşma salonundan ve adliyeden çıkartmaya çalışan, bunu yaparken ‘kadın da olsa çocuk da olsa gereken yapılacaktır’ çizgisini sürdüren tutumu kabul etmediğimizi, saldırıya karşı gösterdiğimiz dayanışma ve direnişle bir kez gösterdik. Tekrar tekrar göstereceğimizden de kimsenin şüphesi olmamalıdır” diye konuştu. 

 ‘MÜCADELEYİ BÜYÜTMEYE’

“Ayşe Gökkan’ın savunduğu kadın değerlerini yok etmek ve savunan herkesi cezalandırmak niyetindeki bu aklın yargıyı, adliyeleri ve duruşma salonlarını ele geçirmesine izin vermeyeceğiz” diyen Akipa, kadınların evleri, sokakları, yaşam alanlarını cinsiyetçilikten, şiddetten ve ayrımcılıktan temizleyecekleri gibi yargıyı temizleyeceklerini dile getirdi. Birlik ve beraberlik için çağrıda bulunan Akipa, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu vesileyle bir kez daha tüm insan hakları aktivistlerini, kurum ve kuruluşları yargının savunmaya dönük saldırıları karşısında durmaya, duyarlı olmaya, mücadeleyi büyütmeye davet ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2021, 22:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER