MHP’li Belediye Başkanı ‘Kürdistan amblemi basılıyor’ diye iş yeri bastı

Trabzon Şalpazarı ilçesinin MHP’li Belediye Başkanı ve belediye ekipleri, Irak seçimleri için şapka üreten bir firmaya "Kürdistan amblemi basılıyor" gerekçesiyle baskın düzenleyip, üretilen şapkaları ateşe verdi.

MHP’li Belediye Başkanı ‘Kürdistan amblemi basılıyor’ diye iş yeri bastı

Trabzon’un Şalpazarı ilçesinin MHP’li Belediye Başkanı ve belediye ekipleri, ilçede üretim yapan Anadolu Şapkacılık isimli firmasının atölyesine baskın düzenledi. Gazete duvarın geçtiği habere göre, Irak’ta 10 Ekim'de gerçekleşecek seçim için gelen sipariş üzerine üretim yapılırken fabrikaya gelen Belediye Başkanı Refik Kurukız, üretimin “yasa dışı” olduğu iddiasıyla zabıtalara şapkaları toplattırdı. Kürdistan amblemi olduğu iddia edilen şapkalar yol ortasına atılarak yakıldı.

Kurukız olayın ardından yaptığı açıklamada, "İlçemizde tekstil imalatı yapan firmanın bu amblem ve renkleri taşıyan üretim yapması üzerine biz de kayıtsız kalamadık. Biz Türk Milletiyiz. Ülkemizi bölmek isteyenlerin amblemleri Şalpazarı İlçesinde üretilemez. Türk Milliyetçisi olarak bunların burada üretilmesine burada müsaade edemeyiz. PKK örgütüne hizmet edecek olan amblemin burada üretilmesi bizi üzdü. Şehitlerimizin bize emanet ettiği bu vatan topraklarında hainlere hizmet edecek bir ürünü burada yaptırmayız. Son damla kanımıza kadar mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

YASA DIŞI İDDİLARINA YALANLAMA

Konuyla ilgili açıklama yapan şirket yetkilisi Ömer Özdemir ise şapkaların Irak’ta yapılacak seçimlerde kullanılmak üzere sipariş edildiğini aktardı. Şapkaların yasadışı üretildiği iddialarını yalanlayan Özdemir, “Bu siparişler Türkiye Cumhuriyeti Devletinin izin verdiği çerçevede yasal yollardan ihraç edilmek suretiyle üretimine başlamış bulunmaktaydık. Bu üretim hem bölgemizde yaşayan bizimle çalışan vatandaşlarımıza iş olanağı sunmakta hem de devletimize döviz girdisi olarak fayda sağlamaktadır. Şalpazarı Belediye Başkanımız bugün yapmış olduğu ziyarette Irak için ürettiğimiz şapkaları görmüş ve bizlere bu şapkaların yasalara aykırı mı sorusunu sormadan, herhangi bir kolluk kuvvetinden yardım istemeden oracıkta şapkaların yasalara aykırı olduğuna ilişkin kanaat getirmiş ve belediye zabıtaları maharetiyle ve nezaretinde şapkalarımızı çevre komşularımızın, bölgede yaşayan vatandaşlarımızın önünde hunharca yakmak suretiyle ciddi bir maddi zarara yol açmıştır” dedi.

‘CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK’

Yaşanan olay sonrası bölge halkı tarafından linç girişimine bile maruz kalabileceklerini kaydeden Özdermir, “Can güvenliğimiz dahi olmayabilirdi. Şu anda bile bu durumdayız. Bütün bu yanlış uygulama maalesef Şalpazarı Belediye Başkanımızın böyle bir uygulamaya hakkı olmamasına rağmen, bu çirkin ve nahoş olayın gerçekleşmesinde baş aktör olarak belirmiştir. Maddi zarar her zaman karşılanır ancak oluşan itibar kaybı geriye çok zor gelir. Bu bölgenin namuslu şerefli ve vatansever bir evladı olarak bu yanlışın derhal doğruyla buluşabilmesi için yetkililerden ivedilikle yardım bekler, bu nahoş olayın biran önce doğruyla buluşmasını talep etmekteyim” diye belirtti.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2021, 21:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER