Lokumcu davası: Sanık avukatları Hopalıları suçladı

Hopa'da polis saldırısı sırasında yaşamını yitiren Metin Lokumcu davasında savunma yapan sanık polisler, amirlerini, avukatları ise Hopalıları suçladı.

Lokumcu davası: Sanık avukatları Hopalıları suçladı

Artvin'in Hopa ilçesinde AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başbakan olduğu 2011'de kente yaptığı ziyaret sırasında yaşanan polis saldırısında yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin açılan davanın 2'nci duruşması ikinci gününde devam ediyor. Dönemin il ve ilçe emniyet müdürlerinin de aralarında bulunduğu 13 polisin "taksirle ölüme neden olmak" suçundan yargılandığı dava Trabzon 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor. Duruşma salonunda Metin Lokumcu’nun ailesi ve avukatları ile sanık 9 polis ile avukatlar hazır bulundu. 

Duruşmayı takip etmek için birçok kentten Trabzon’a gelen izleyiciler, salon boş olmasına rağmen adliye içerisine alınmadı.

SANIK GAZ KULLANMADIĞINI İDDİA ETTİ

Duruşma, sanık polis İlhami Çalı’nın savunmasıyla başladı. Başbakanın mitingi için Kars’tan Hopa’ya takviye edildiklerini söyleyen Çalı, Lokumcu’nun öldüğü bölge ile görevli olduğu bölgelerin farklı olduğunu belirtti. Çalı mahkeme başkanı ve müşteki avukatının olay gününe dair gösterdiği fotoğraflarda kendisinin bulunmadığını, gaz kullanmadığını, kullananları da tanımadığını ifade etti. Çalı müşteki avukatlarının sorularına karşın ise şunları söyledi:

“Av. Meriç Eyüboğlu: Size eğitimde kimyasal gazların insanlarda yarattığı etkiyle alakalı ne öğretildi?

Çalı: Bizlere kapalı alanda kullanılmamasıyla alakalı bilgiler verildi.

Av. Eyüboğlu: Gazın kullanma kararını, ne kadar atacağına kim karar verir? Amir mi, gazcı mı?

Sanık Çalı: Amir emri verir, grup dağılıncaya kadar atılabilir. Ona gazcı karar verir

Av. Meriç Eyüboğlu: Gaz biterse nasıl teslim alınır? Stok biterse nasıl takviye alınır?

Sanık Çalı: Tutanakla teslim edilebilir.

Av. Eyüboğlu: Madem öyle Kars polisinde neden zimmet tutanakları bulunamıyor?

Sanık Çalı: Onu ben bilemiyorum.”

TALİMAT ÇEVİK AMİRİNDEN

Daha sonra savunma yapan sanık polis Bayram Ali Kaş da olay günü Bayburt’tan Hopa’ya geldiğini aktardı. Yaşanan olayları uzaktan gördüğünü ifade eden Kaş, “Grup saldırısı üzerine gaz ve TOMA ile müdahale etti. Biz karşı taraftan görüyorduk. ‘Metin Lokumcu hastanede, haber bekliyoruz’ anonsu yaptılar, ortalık iyice karıştı. Ben de bu zamanda gaz kullandım. Talimatı yanlış hatırlamıyorsam Erzurum Çevik Kuvvet Amiri vermişti” dedi.

SANIK AVUKATI EYLEMCİLERİ SUÇLADI

Savunma yapan sanık polis Mehmet Seyfettin Uzun ise olay zamanı Erzurum Çevik Kuvvet’te görevli olduğunu belirtti. O gün yaralandığı için gaz kullanmadığını belirten Uzun, “Gazı başka bir arkadaşıma devrettim. Gaz kullanmadım, sadece görev belgesinde gazcı olarak gözüküyordum. O dönem başımızda gelen çevik kuvvet müdür yardımcısı Erol Darcan’dı. Bizim bağlı bulunduğumuz tim içerisinde sevk ve idare talimatlarını amirimiz Erol Darcan veriyordu” diye belirtti.

Sanık avukatı ise yaptığı açıklamada Hopalıları suçlayarak “Doğaya, yeşile sahip çıkmak güzel ama Başbakanın geldiği gün bunun için eylem yapmak provoke değil mi? Sosyal medya şu an çok aktif orada her şey yapılabiliyor” ifadelerini kullandı.

Duruşma verilen aranın ardından devam edecek. 

SANIK POLİSLER: GAZ KULLANDIK

Duruşma verilen aranın ardından sanık polis Sinan Eyüpoğlu’nun savunmasıyla başladı. Bayburt’tan Hopa’ya takviye olarak geldiklerini belirten Eyüpoğlu, olayları uzaktan izlediğini belirtti. 4-5 tane gaz kullandığını ifade eden Eyüpoğlu, “Ben Metin Lokumcu’yu hiç görmedim. O oradayken ben gaz kullanmadım” dedi.

Sonrasında savunma yapan sanık polis Recep Aydın da Erzurum’dan takviye olarak geldiğini aktardı. Amirleri Erol Darcan’ın gaz kullanma talimatı verdiğini kaydeden Aydın, “Kaç tane gaz kullandığımı hatırlamıyorum. 10-15 sefer kullanmışımdır. İlk müdahaleyi yapan Erzurum ekibiydi. Ben de iş bankası bölümünde gaz kullandım” diye konuştu.

LOKUMCU: SUÇLULAR YARGILANSIN

Sanıkların ardından Lokumcu ailesi adına konuşan Metin Lokumcu’nun oğlu Ulaş Lokumcu ise şunları söyledi: “Ben bu duruşmada beyanda bulunmak istemiyorum. Sanıklardan şikayetçiyim. Sanıkların hangisi suçluysa yargılansın isterim. Beni öyle bir baba yetiştirdi, suçsuz kimse yargılansın istemem. Bir sonraki duruşmada beyanda bulunmak istiyorum.”

TUTUKLAMA TALEP EDİLDİ

Ardından konuşan müşteki Avukatı Meriç Eyüboğlu ise sanık ifadelerinin tamamlanmadığını belirtti. Temel taleplerinin duruşmaya gelmeyen Erol Darcan ve Taner Ballı’nın tutuklanması olduğunu aktaran Eyüpoğlu, diğer 2 sanık Muhsin Armağan ve Muhammet Ulaşlı’nın davaya katılımı için gereğinin yapılmasını talep etti.

Sanık polis avukatları, ise sanıkların bir sonraki duruşmalarda vareste tutulması üzerine talepte bulundu.

18 ŞUBAT’A ERTELENDİ

Bunun üzerine kararını açıklayan mahkeme heyeti ise duruşmaya katılmayan sanıklar için bir sonraki duruşmaya katılmaya davetiye çıkarılmasına karar verdi. Bu celse ifadeleri alınan sanıkların duruşmalardan vareste tutulmasına, gerektiğinde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanılmasına hükmeden heyet, duruşmayı 18 Şubat 2022'ye ertelendi.

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2022, 17:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER