Lice’deki köyler asker ablukası altında

Diyarbakır Lice’de, 9 Ocak günü yaşanan ve 1 askerin yaşamını yitirdi, 3 askerin de yaralandığı çatışma sonrası köylere yönelik abluka sürüyor.

Lice’deki köyler asker ablukası altında

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Çağdaş (Cinezur), Dibek (Derxust), Arıklı (Hiseynik) ve Bağlan (Mişref) mahalleleri kırsalında yürütülen askeri operasyonun sırasında 9 Ocak günü çıkan çatışmada 1 asker yaşamını yitirmiş, 3 asker de yaralanmıştı.

Yaşanan bu olay sonrası ablukaya alınıp, giriş ve çıkışlara kapatılan köylerdeki birçok ev askerler tarafından basılıp, köylülere işkence uygulandı. Bağlan (Mişref) Mahallesi’ndeki evlerine yapılan baskında gözaltına alınanlardan Mehmet Şah Bozkuş “örgüt üyesi olma” iddiasıyla tutuklanırken, eşi Azize Bozkuş ise serbest bırakıldı. 

Dün sabah saatlerinde ise, askerlerce Dibek (Derxust) Mahallesi’nde ev baskınları yapılıp, Sıddık Özkan (63), Ferhat Özkan ve Ömer Yıldırım isimli yurttaşlar gözaltına alındı. Her üç ismin halen gözaltında. 

Öte yandan söz konusu yerleşim yerlerinin kırsalındaki operasyonun dün itibariyle sonlandırıldığı öğrenildi. Ancak operasyon sonlandırılsa da köylere yönelik ablukanın halen sürdüğü bilgisine ulaşıldı. Köylüler, askerlerce Genel Bilgi Taramaları (GBT) yapıldıktan sonra ancak köylerine girilebiliyor.(Diyarbakır/MA)

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER