Kürtçenin resmi dil ve eğitim dili olması için kampanya başlatılacak

21 Şubat Komisyonu, Kürtçe resmi dil ve eğitim dili olması talebiyle 22 Şubat günü imza kampanyası başlatacak. Komisyon, kampanyaya destek çağrısı yaptı.

Kürtçenin resmi dil ve eğitim dili olması için kampanya başlatılacak

Kürt Dil ve Kültür Ağı ile Kürt Dil Platformu’nun içinde bulunduğu 21 Şubat Komisyonu, 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısıyla basın toplantısı düzenledi. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde (GGC) düzenlenen toplantıda açıklama yapan Komisyon Sözcüsü Şerefxan Ciziri, Kürtçe resmi dil ve eğitim dili olması talebiyle 22 Şubat günü imza kampanyası başlatacaklarını duyurarak, hedeflerinin 1 milyon imza olduğunu söyledi.

‘KÜRTÇE RESMİ STATÜYE SAHİP OLMALI’

“Dilimiz varlığımızdır, dilimiz kimliğimizdir, dilimiz onurumuzdur” diyen Ciziri, iktidarların zor siyasetleri sonucu Kürt halkının kendi anadilinden mahrum bırakıldığını hatırlatarak Ortadoğu’da egemen güçlerin 40 milyon Kürt’ün asimile edilmeye çalışıldığını aktardı. Ciziri, Kürt halkı üzerinde geliştirilmek istenen politikalara işaret ederek, “Coğrafyamızda egemen siyaset Kürtleri ve dillerini ortadan kaldırmak istiyor. Bu yanlış politika Kürtleri dil ve kültür olarak yok etmek istiyor, ama bu tutum asla demokratik ve insancıl bir tutum olamaz. Bu tutum aynı zamanda eşitlik fikrine de aykırıdır. Bu yanlış politika bir an önce durdurulmalı ve Kürtlerin dil ve kimlik hakları tanınmalıdır. Kürt dili resmi bir yasal statüye sahip olmalı, Kürt dili eğitim dili olmalıdır” diye konuştu. 

KAMPANYA 2 KOLDAN YÜRÜTÜLECEK

Başlattıkları imza kampanyalarıyla asimilasyon politikalarına karşı mücadele edeceklerini belirten Ciziri, kampanyalarının 22 Şubat günü iki farklı koldan yürüteceklerini aktardı. Kampanyaya ilişkin bilgileri paylaşan Ciziri, “Kampanyamız iki ayak üzerinde devam edecektir. Bu ayaklardan biri sokaklarda halkımıza ulaştıracağımız fiziki imzalardır. Diğeri ise dijital imzadır. Yüz yüze imza formuna ulaşma imkânı olmayan Kürtler için ve Kürt olmayıp insani değerlerini yitirmeyen, yüz yıldır süren bu utanca son vermek isteyenler için hazırlanmıştır. Bu kampanya her ne kadar Kürt Dil Platformu ve Kürt Dili ve Kültür Ağı adı altında başlatılmış olsa da, temelde bütün Kürtlerin kampanyasıdır. Siyasi görüşlerimiz, partilerimiz, yaşama bakışımız farklı olsa da dilimiz ortaktır, bu kampanya da Kürt dili kampanyasıdır. Sivil toplum kuruluşlarına, siyasi partilere, aydınlara ve dil için emek vermiş tüm insanlığadır, bu her şeyden önce sizin kampanyanızdır, dilimiz içindir. Bu kampanyanın etrafında toplanalım, kampanyamızı birlikte büyütelim ve hedefine ulaştıralım. Gelin birlikte Kürtlerin yüzyıllardır büyüttüğü umutları dil hakları ile taçlandıralım” diye konuştu.

‘BÜTÜN DÜNYA BİLSİN’

Yaptıkları çağrıların tüm Kürtlere olduğunun altını çizen Ciziri, “Hep birlikte bu taleplere sahip çıkalım, kampanyaya gönülden katılalım, kampanyamızı milyonlarca imza toplayarak hedefe ulaştıralım. Kampanyamız için her imza değerlidir, bir tavırdır, bir sözdür ve özgün ağırlığa sahiptir. Bu kampanyada ne kadar çok imza toplarsak, hak-bilmezlere karşı Kürt halkının iradesi ve talepleri güçlenecektir ve sesi dünyanın her yerine daha da güçlü bir şekilde duyulacaktır. Bu nedenlerden dolayı imzalarımızla bir çığlığı dünyaya yayılalım. Artık bütün dünya bilsin ki Kürt halkı tek bir ses ile şunu söylüyor: Kürtçe resmi dil olsun, Kürtçe eğitim dili olsun.” 

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2021, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER