Kürt güçlere çağrı: Milli ödevimiz diyalog ve ittifak

Barış Anneleri Platformu ile kimi dernekler, KDP eliyle Kürtler arasında yaratılmak istenen gerilime karşı “Savaş ve kardeş ölümlerini istemiyoruz” diyerek, diyalog ve ittifak çağrısında bulundu.

Kürt güçlere çağrı: Milli ödevimiz diyalog ve ittifak

Barış Anneleri Platformu, Doğu-Güneydoğu Dernekleri (DGD) Platformu ve Din Alimleri Derneği (DAD), Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) tarafından Federe Kürdistan Bölgesi’nde yaratılmak istenen gerilime ilişkin İstanbul’dan seslendi. İnsan Hakları Derneği (İHD Şubesi’nde basın toplantısı düzenleyen oluşumlar, Kürtçe ve Türkçe “Bizler savaş ve kardeş ölümlerini istemiyoruz” yazılı pankart önünde ortak açıklama yaptı.  

Hazırlanan basın metninin Kürtçesini İstanbul Kürt Enstitüsü Eşbaşkanı Eyüp Subaşı, Türkçesini ise Doğu-Güneydoğu Platformu adına Ayhan Ergenç okudu. 

‘TEK ÇÖZÜM YOLU İTTİFAK’

Barış, kardeşlik ve uzlaşmanın hayati değer taşıdığı bir dönemde, Kürtler arası kutuplaşmanın silahlı çatışma ve kardeş kavgası eşiğine geldiğine dikkat çekilen metinde, “Kürdistan'ın herhangi bir parçasında veya bölgesinde yaşanan çatışmaları; hangi grup, parti ya da oluşum arasında olursa olsun, taraf gözetmeden kardeş kavgası olarak nitelendiriyoruz ve hiçbir zaman ‘Birakujî’yi tasvip etmiyoruz” denildi.

Kürtler arasında yaşanan sorunların veya yaşanması muhtemel olan herhangi bir sorunun tek çözüm yolunun diyalog ve ittifak olduğunun altını çizildi.

‘HÜRRİYETE ULAŞMAK MİLLİ GÖREVİMİZ’

Kürtlerin büyük bedellerle elde ettikleri kazanımlarının korunmasına sahip çıkılması gerektiği üzerinde durulan açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Kürtler ve Kürdistani değerleri korumak için kardeş kavgasına mecal vermeden bu yüzyılda kaderin siyah yazıtı olan esareti def ederek hürriyet sahasına ulaşmak, en büyük milli ödevimizdir. Ortadoğu'nun sırat köprüsünden geçtiği bir süreçte, cihanın siyasi kürsüsünü kaybetmemek için devletler bile ittifaklarını geliştirerek hürriyetlerini tehlikeye düşürmüyorsa, Kürtler neden ulusal birliklerini kurmasın? Kürt halkının hiçbir maslahatının olmadığı söz konusu bu lanetli savaş niçin sürdürülsün? Kürdistan halklarının, yönetimlerinin ve basının taraf olmadan, ulusal birlik dilini kullanarak, geçmişte Kürtlerin iç savaş ve Birakuji'den dolayı tarih boyu yaşadıkları jenosit ve esareti hatırlatılmalıdır. Aksi yönde kullanılacak dilin yegâne kaybedeni Kürt halkı olacaktır. Tekrardan belirtmek isteriz ki bu sorumluluktan kaçınmanın sonuçları felakettir.” 

‘KARDEŞ KANI DÖKÜLMESİN’

Bu açıklama sonrası konuşan Barış Anneleri Platformu’ndan Bediha Gökyüzü, annelerin her daim barış istediğine vurgu yaparak, “Kardeş kavgası her ne pahasına olursa olsun Kürtler arasında olmamalı. Anneler olarak rica ediyoruz; kardeş kanı dökülmesin, düşmanın oyununa gelinmesin” dedi.

‘EN ÖNEMLİ İHTİYAÇ BARIŞ’

Din Alimleri Derneği üyesi Ekrem Baran ise, egemen güçlerin Kürtler üzerindeki emellerine dikkat çekti. Kürtler arasında birlik sağlanmasının önemi üzerinde durup, bu süreçteki en önemli ihtiyacın Kürtler arasında barış olduğunu vurgulayan Baran, Kürt güçler arasındaki sorunların barış yoluyla çizilmesi için gerginliğin sonlandırılması çağrısında bulundu.

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 20:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER