Kovid-19’dan 50 kişi daha hayatını kaybetti

Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 50 kişi daha hayatını kaybetti, 4 bin 418 yeni vaka tespit edildi.

Kovid-19’dan 50 kişi daha hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı'nca her akşam yayınlanan koronavirüs verilerine ilişkin tablo bugün itibariyle değiştirildi, artık çok daha az veri günlük olarak açıklanacak. Ayrıntılı veriler ise haftalık olarak duyurulacak. Değişiklik Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından duyuruldu. 4 Temmuz gününe ilişkin koronavirüs verilerine göre; son 24 saat içerisinde yapılan 216 bin 252 yeni testten 4 bin 418'i pozitif çıktı. İyileşen hasta sayısı 4 bin 161 olarak açıklandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, koronavirüse ilişkin bilgilerin yeni bir ekrandan izleneceğini duyurdu. Koca, "Artık vaka sayılarını ve aşı programının seyrini yeni bir ekrandan izleyeceğiz. Daha önce paylaştığımız tüm detayları ise haftalık raporlar halinde yayınlamaya devam edeceğiz. İller aşı olmada yarışacak" dedi.

BU BİLGİLER ARTIK OLMAYACAK

3 Temmuz’a kadar koronavirüs bilgilerinin yer aldığı tablolarda günlük test sayısı, vaka sayısı, hasta sayısı, vefat sayısı, iyileşen sayısı; haftalık hastalarda zatürre oranı, yatak doluluk oranı, erişkin yoğun bakım doluluk oranı, ventilatör doluluk oranı, ortalama temaslı tespit süresi, filyasyon oranı; toplam test sayısı, vaka sayısı, vefat sayısı, ağır hasta sayısı, iyileşen sayısı bilgileri yer alıyordu. Yeni tabloya göre ise günlük test sayısı, vaka sayısı, vefat sayısı ve iyileşen hasta sayısı bilgileri günlük olarak açıklanacak.

AŞI ŞAMPİYONU MUĞLA

Yeni ekranda illere göre en az bir doz aşı olmuş 18 yaş üstü nüfusun yüzdelik bilgileri de yer alıyor. Buna göre iller 1. Doz aşılamada Türkiye ortalaması yüzde 57,81 iken iller içerisinde yüzde 79,2 aşılama ile Muğla birinci sırada yer alıyor. Son sırada ise yüzde 26,7 aşılama oranı ile Siirt bulunuyor.

 TABLO BU GECE GEÇ AÇIKLANDI

Değişen tablo içeriğiyle birlikte günlük vaka ve ölüm sayısının her zamankinden 2 saat kadar daha geç açıklanması Sağlık Bakanlığı sitesinin çöktüğü iddiasına yol açtı. Ancak saat 22.40 sıralarında yeni tablo açıklanınca gecikmenin nedeni anlaşıldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2021, 00:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER