Koca: Toplam can kaybımız 425 ,vaka sayısı ise 20 bin 921 oldu

HABER MERKEZİ-Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs tedbirlerine ilişkin yapılan Bilim Kurulu Toplantısı ardından açıklama yapıyor.

Koca: Toplam can kaybımız 425 ,vaka sayısı ise 20 bin 921 oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs tedbirlerine ilişkin yapılan Bilim Kurulu Toplantısı ardından açıklama yaptı.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 425'E YÜKSELDİ

Türkiye’de Kovid-19 güncel verileri paylaşan Koca, toplam test sayısının 141 bin 716, toplam vaka sayısının 20 bin 921 olduğunu belirterek, toplam hayatını kaybedenlerin ise 425’e yükseldiğini açıkladı. 

'EN RİSKLİ İL İSTANBUL'

İllere göre veri dağılımını da açıklayan Koca, en çok riskli ilin İstanbul olduğunu belirterek, “İstanbul'da 12 bin 231, İzmir'de 1105, Ankara'da 860, Konya'da 601, Kocaeli'de 500 vaka tespit edildi” dedi.  Koca ayrıca, hayatını kaybedenlerin yaş ortalamasının 60 yaş üstü olduğu bilgisini de verdi.

Koca açıklamasında, yeni tedbirlerin alındığını ifade ederek bu tedbirleri ise ilerleyen saatlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağını dile getirdi. 

Sosyal izolasyona dikkat çeken Koca, "Sosyal izolasyon konusunda hala başarılı değiliz" dedi. 

Yapılan açıklama ardından Koca, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Koca'nın açıklamalarının satır başları;

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından korona virüsü salgınındaki son duruma ilişkin açıklama yaptı. “Genç nüfusun hareketliliği en zayıf noktalarımızdan biri” diyen Koca, “Bilim kurulumuz salgının riskle seyrettiği yerlerde daha sıkı tedbirler alınması için kararlar aldı” ifadesini kullandı. Koca bu tedbirleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyuracağını söyledi.

VAKA SAYISI 20 BİN 921’E ULAŞTI

Sağlık Bakanı Koca, son 24 saatte korona virüsü nedeniyle 69 kişinin daha öldüğünü açıkladı. Son rakamla birlikte Türkiye’de virüs nedeniyle can kaybı 425’e yükseldi. Sağlık Bakanı, yine son 24 saatte 2 bin 786 yeni vaka tespit edildiğini belirtti. Toplam vaka sayısı 20 bin 921’e ulaştı. Bakanın duyurduğu rakamlara göre, İstanbul’da 12 bin 231, İzmir’de 1105, Ankara’da 860, Konya’da 601, Kocaeli’de 500 vaka var. 56 ilde virüs nedeniyle vefat yaşandı.

‘SOKAK HAREKETLİLİĞİ BEKLENEN DÜZEYDE DEĞİL’

Fahrettin Koca, “Şehirler arası hareketliliği daha fazla kısıtlayıcı tedbirlere ihtiyaç var. Başta İstanbul olmak üzere sokak hareketliliği beklenen düzeye inmedi” dedi. Ölenlerin yüzde 78,7’sini 60 yaş üstü kişilerin oluşturduğunu söyleyen koca, “50 yaş üzerindeki vefat sayısının giderek daha artmış olduğunu ve özellikle erkek oranının kadınlara göre yüksek olduğunu gördük” dedi. Bakan Koca, hayatını kaybeden sağlık çalışanları için “Benim de gönlümden şehit olarak geçmeleri yatar. Önümüzdeki günlerde gündeme gelebilecek bir konu” ifadelerini kullandı.

‘FARKLI BİR KURUL OLUŞTURULACAK’

Sağlık Bakanı, bir Bilim Kurulu üyesinin korona virüsü testinin pozitif çıktığını kaydetti. Koca “Bu ortamda da şu an bu virüs olabilir. Bilim Kurulu üyelerinde de pozitif olabilir. Bir arkadaşımızın durumunun böyle olduğunu söyleyebilirim. Fakat isim söylememi beklemeyin” diye konuştu. Koca ayrıca, “Önümüzdeki dönemde psikolojik ve sosyolojik yönüyle farklı bir kurulun oluşacağı bir hazırlık içindeyiz. Yeni bir kurulun hazırlığı içindeyiz” dedi.

Fahrettin Koca bir soru üzerine, infaz düzenlemesi kapsamında cezaevinden tahliye edileceklere yönelik gerekli planlamanın yapıldığını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 20:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER