Kobane Davası’nda duruşma periyotları değiştirildi

Kobanê Davası’nda siyasetçilerin ve avukatlarının katılmadığı duruşmada müşteki polis Ali Karaca dinlendi. Karaca, yaralandığı olaya ilişkin 2015’te Erciş’te bir davaya katıldığını, ancak tam hatırlayamadığını söyledi.

Kobane Davası’nda duruşma periyotları değiştirildi

DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları karşısında 6-8 Ekim 2014’te gerçekleştirilen eylemler gerekçe gösterilerek aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 22’si tutuklu 108 isim hakkında açılan Kobanê Davası’nın 8’inci duruşması 7’nci gününde Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülmeye başladı.

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, dava avukatları dün İzmir’de görülen Deniz Poyraz’ın katledildiği davanın duruşmasında yer aldıkları için katılmazken, yargılanan siyasetçiler de avukatların olmayışı nedeniyle duruşmaya katılmadı. 

Dava avukatları ve siyasetçilerin mazeret bildirerek katılmadığı duruşmaya, müşteki Ali Karaca, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanı avukatları katıldı. 

Mahkeme başkanı, siyasetçi ve avukatların mazeret dilekçelerini dosyaya ekleyerek, müşteki polis Ali Karaca’nın beyanını almaya karar verdi. 

AVUKATSIZ MÜŞTEKİ DİNLENDİ

Duruşma salonunda hazır bulunan müşteki polis Ali Karaca, 6-8 Ekim Kobanê olaylarında yaralandığını ifade etti. O tarihlerde Ankara’da görevli olduğunu, ancak daha sonra Van’ın Muradiye ilçesine görevlendirildiğini söyleyen Karaca, o sırada nasıl olduğunu görmediği bir şekilde yaralandığını belirtti. Yaralanmasıyla alakalı mevcut kalıcı bir hasarının olmadığını belirten Karaca, şikayetçi olduğunu, ancak davaya katılma talebinin olmadığını kaydetti. 

DAVA HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ DEĞİL

İfadesinin ardından mahkeme başkanının “Yaralanmanızla ilgili herhangi bir yargılama oldu mu?” sorusuna Karaca, “Taş atan kişi belli değil. Bununla ilgili bana bir dönüş yapılmadı. Yanlış hatırlamıyorsam 2015’te ‘katılan sıfatı’yla katıldığım bir dava vardı ama tam hatırlamıyorum. Duruşma Erciş Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü” yanıtını verdi. 

İddia makamı, tutuklu siyasetçilerin tutukluluk hallerinin devamına ve duruşma periyotlarının belirlenen tarihlerde devam etmesine karar verilmesi yönünde mütalaa sundu. 

Ardından mahkeme başkanı, ara kararını açıklamak üzere saat 15.00’a kadar duruşmaya ara verdi.

Kobane Davası’nda duruşma periyotları değiştirildi

Bugünden itibaren 1 ay ara verilen Kobane Davası’nda duruşma periyotları 2 hafta duruşma, 2 hafta ara verilecek şekilde değiştirildi.

DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları karşısında 6-8 Ekim 2014’te gerçekleştirilen eylemler gerekçe gösterilerek aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerin in de bulunduğu 22’si tutuklu 108 isim hakkında açılan Davası’nın 8’inci duruşması 8’inci gününde Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görüldü. 

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın duruşmasına dava avukatları dün İzmir’de görülen Deniz Poyraz davasına katıldıkları için mazeret bildirerek katılmazken, yargılanan siyasetçiler de avukatların katılmaması nedeniyle duruşmaya mazeret bildirerek katılmadı. 

PERİYOTLAR DEĞİŞTİ 

Mahkeme başkanı, “Zeynep Ölbeci hakkında cezaevine müzekkere yazılarak çalışma günlerinin sorulmasına, sanığa verilen hard-disklerin açılmaması nedeniyle hard-diskin tarafımıza gönderilmesi, sorun varsa yeniden düzenlenerek sanığa yeniden gönderilmesine, avukatların gizli ve açık tanıklar hakkındaki dosyaların getirilmesi talebinin reddedilmesine, müşteki beyanlarının yeniden alınması talebinin reddine, SEGBİS kaydının tercümana gönderilerek yeniden yapılmasına, Meryem Adıbelli’nin SEGBİS çözüm tutanaklarının yanlış çevrildiğini iddia ettiği için kendisine tebliğine, tahliye edilen sanıkların adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması talebinin reddine, avukatların duruşma tutanaklarının ve SEGBİS kayıtlarının kendilerine tebliğ edilmesi talebinin kabulüne, Sebahat Tuncel’in odasına bilgisayar yerleştirilmesi talebinin cezaevi idaresiyle alakalı bir durum olması nedeniyle değerlendirilmesine yer olmadığına, ceza infaz kurumunda olan müştekilerin SEGBİS aracılığıyla sonraki duruşma periyotlarında dinlenmesine, katılma taleplerinin daha sonra değerlendirilmesine, müştekilerin yeniden dinlenmesi talebine ilişkin müştekilere sorulacak soruların hazırlanmaları için gelecek celseye kadar süre verilmesine, bundan sonraki duruşma periyoduna başlamadan bir hafta önce sanıkların savunma yapıp yapmayacaklarının sorulmasına, avukat ve sanıkların mazeretlerinin kabulüne, tüm tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Ahmet Türk’e bir sonraki celseye kadar savunmasına hazırlamak için süre tanınmasına, duruşmaya 31.01.2022 tarihine kadar bir ay ara verilmesine, bundan sonraki duruşma periyotlarının 2 hafta duruşma 2 hafta ara verilecek şekilde sürdürülmesine karar verildi” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER