Kılıçdaroğlu’ndan ‘IŞİD’in Türkiye sorumlusu’nun yargılandığı davaya katılma talebi

CHP lideri, IŞİD’in “Türkiye sorumlusu” Kasım Güler’in yargılandığı davaya katılma talebinde bulundu. Mahkeme, talebi değerlendirecek.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘IŞİD’in Türkiye sorumlusu’nun yargılandığı davaya katılma talebi

“IŞİD’in Türkiye sorumlu” olmaktan yargılanan Kasım Güler hakkında “anayasayı ihlal” ve “tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme”, “sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermileri satın alınması, taşınması, bulundurulması” ve “6136 sayılı yasaya muhalefet” suçlarından açılan dava başladı.

Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Kasım Güler, avukatı ve CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun avukatı Mehmet Can Keysan katıldı. Avukat Keysan, IŞİD’in Kılıçdaroğlu’na yönelik suikast planladığı yönündeki ifadeleri nedeniyle suçtan zarar görme ihtimaline karşı katılma talebinde bulunduklarını belirterek, dilekçeyi mahkemeye sundu.

GÜLER EK SÜRE İSTEDİ

Davanın ilk celsesinde avukatı ile görüşemediği gerekçesiyle savunma yapmayan sanık Güler, bu kez yedi klasörden oluşan iddianamenin tamamını inceleyemediğini belirterek, mahkemeden tekrar savunma hazırlamak için süre istedi. Sanığın süre talebini kabul eden mahkeme heyeti, Kılıçdaroğlu’nun katılma talebinin de sanık savunmasının ardından değerlendirileceğini belirtti. Tutukluluk halinin devamına hükmedilen sanığa, sonraki celsede savunma yapmaması halinde susma hakkını kullanmış sayacağı ihtarında da bulunuldu. Duruşma ertelendi.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Kasım Güler’i 15 Haziran 2021’de Suriye’de yakaladığı duyurulmuş, ardından Türkiye’ye getirilerek tutuklanmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER