Kılıçdaroğlu: Servetlerini yurt dışına götürüyorlar, farkındayız

CHP lideri, “Türkiye'yi bir avuç tefeciye teslim ettiler. Kurtulmak istiyorlar kutulamıyorlar ama servetlerini yurt dışına götürüyorlar, bunun da farkındayız" dedi.

Kılıçdaroğlu: Servetlerini yurt dışına götürüyorlar, farkındayız

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin haftalık TBMM grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“O kadar havai bir yapı var ki, gerçeklerden o kadar kopuk bir yapı var ki eleştiri geldiği zaman gözlerime bakın diyorlar” diyen CHP lideri, “Biz sizin gözünüze, boyunuza, endamınıza, diplomanıza da baktık: Siz bu ülkeyi yönetemiyorsunuz” ifadesini kullandı.

Türkiye’de “Tam bir ekonomik buhran” yaşandığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Devlette kimin ne yaptığı, hangi kararı aldığı belli değil. İlk kez Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yaşanan derin ekonomik bunalım içinde, dar gelirliden alıp üst gelir grubuna kaynak aktaran bir yönetim görüyorum. İnsanlara pazara çıkamıyor, alışveriş yapamıyor. Bu tablo Cumhuriyet tarihinde ilk kez yaşanıyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘TOPLADIKLARI PARALARI BİR AVUÇ KİŞİYE, BEŞLİ ÇETE VE TEFECİLERE AYIRIYORLAR’

AKP’nin üç yöntemle alt gelir gruplarından topladığı paraları üst gelir gruplarına, beşli çete ve tefecilere aktardığını savunan Kemal Kılıçdaroğlu, onları şöyle açıkladı:

“Bunlardan birincisi kamu özel iş birliği yap işlet devret. Enflasyon da dahil bu milletin sırtına yıkılarak buradan elde edilen paralarla büyük kaynaklar ayırıyorlar. Bir örnek vereceğim aynı hastane devlet yaptığında 3 milyar 907 milyar liraya mal oluyor. Ama KÖİ olduğu zaman bu hastanenin fiyatı 6 milyar 776 milyon liraya çıkıyor. Bu ne demektir? 3 milyar liralık kaynak aktarıyorum bir kişiye. İnsanda biraz insaf olur. Bu birinci yöntem. Beşli çete bu işin kurmayı. Bu işi en iyi bilen tezgâhı en iyi kuran devleti en iyi soyan Erdoğan’dan da en iyi desteği alan bunlar. O nedenle diyorum. Beşli çetelerden bu milleti kurtaracağız söz. Sözümüz söz.

İkincisi yeni çıktı; kur korumalı mevduat. Ne derler ballı kaymak mı diyorlar. Öyle. Hem dolar karşısında erimeyecek, hem faiz alacak hem de vergiye tabii olmayacak. Vatandaş simit alırken vergi verecek, beyler milyarları aldığı zaman hiç vergi ödemeyecektir.

Üçüncüsü; acaba Bahçeli cebinde dolar mı taşıyor Türk Lirası mı? Paranın bu kadar itibarsızlandığı bir dönemde Bahçeli hala kalkıp da Türk Lirası’nı itibarsız hale getiren iktidara destek veriyorsa orada bir sorun vardır demektir.

Şimdi bir de dördüncüsü çıktı. Özellikle geçmişte AK Parti’ye oy veren kardeşlerim dinlesinler, kurulan tezgâha bakın. Diyelim ki 2 milyon liralık bir daire alacaksınız. 10 yıl süreyle ayda 27 bin 200 lira faiz ödeyeceksiniz. Bunun yıllık faizi yüzde 11. Neredeyse bu ortamda sudan ucuz. 2 milyon liralık daireyi kim alır, bu taksiti kim öder? Kim ödeyecek kim alacak bu parayı? Dar bir grup! Şöyle düşünelim bir de bir vatandaş düşünün ihtiyaç kredisi çekecek. Daire için değil 50 bin lira alacak diyelim. Onun faizi yüzde 27. Zengine yüzde 11 fakire yüzde 27. Bu da alt gelir gruplarından üst gelir gruplarına kaynak aktarmaktır.”

‘SERVETLERİNİ YURTDIŞINA GÖTÜRÜYORLAR’

AKP’nin bir dönem ‘Borçlanma Genel Müdürlüğünü’ kurduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Osmanlı’nın son döneminde de genel borçlar idaresi kurulmuştu. Aynı mantık aynen çalışıyor. Türkiye’yi bir avuç tefeciye teslim ettiler. Kurtulmak istiyorlar kutulamıyorlar ama servetlerini yurt dışına götürüyorlar, bunun da farkındayız” dedi.

‘ELEKTRİĞE ZAM GELECEK’ 

Kılıçdaroğlu elektriğe büyük bir zammın da yolda olduğunu belirterek, “Zamların arkası kesildi mi? Bundan sonra ne olacak? Bundan sonra zamlar devam edecek. EPDK, elektrik üreticilerinde bir taban fiyat koymuştu. Bu tabanı yükselttiler. Tabanın yükselmesi demek zam gelecek demek. Temmuz ya da ağustos ayında elektriğe zam gelecek” şeklinde konuştu.

‘HARAMİLERİN SALTANATANI YIKACAĞIZ’ 

İstanbul Maltepe’de gerçekleştirdikleri mitinge de değinen CHP lideri, “Milletin Sesi mitingini yaptık. Olaysız sonuçlandığı için tüm güvenlik güçlerimize teşekkürlerimizi ifade ederim. Yüzbinler oradaydı; iş, aş, demokrasi, eşitlik, huzur istiyordu. Yüzbinlerin ortak sesiydi. Yüzbinlerin aracılığıyla milyonlara seslendik. Verdiğim söz; haramilerin saltanatını yıkacağız. Hiç kimse en ufak endişe taşımasın” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER