Kazada yaşamını yitiren 6 yurttaş toprağa verildi

HATAY - İskenderun'da dün yaşanan trafik kazasında yaşamını yitiren 6 kişi toprağa verildi. Son 20 yılda aynı noktada yaşanan çok sayıda kazada 46 kişi yaşamını yitirdi.

Kazada yaşamını yitiren 6 yurttaş toprağa verildi

Hatay'ın İskenderun ilçesinde dün ilçenin girişinde bulunan Şekere yokuşundan aşağıya inmekte olan TIR’ın freninin boşalması sonucu meydana gelen kazada 6 kişi yaşamını yitirirken, 14 kişi de yaralanmıştı. Kazada yaşamını yitirenler 6 kişinin cenazesi bugün aileleri tarafından alınarak, Çankaya Mezarlığı'nda toprağa verildi. Defin işlemi sırasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İskenderun İl Örgütü, aileleri yalnız bırakmadı.

Son 20 yılda aynı noktada yaşanan çok sayıda kazada toplam 46 kişi yaşamını yitirirken, 105 kişi de yaralandı. HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları da yaşanan kazayı Meclis gündemine taşıdı.

Hatimoğulları, cevaplaması istemiyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

“* Hatay yönünden gelen yük taşıyan tüm araçların, tonaj yönünden denetlenmesi için Belen ilçesinin dışında kantar ve denetleme istasyonu oluşturulması için çalışma yapılacak mıdır?

* Girişin ağır tonajlı araçlar için yasak olduğu yollardaki denetlemelerin daha sıkı yapılması sağlanacak mıdır?

*  D-817 otoyolunda tekrarlı bir şekilde yaşanan kazaların önüne geçmek üzere nasıl önlemler alınmıştır?

* 2014 yılından beri Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, söz konusu mahalde, İbrahim Karaoğlanoğlu Caddesi’nde, kaçış rampası yapılması için girişimlerde bulunmuştur. Hangi gerekçe ile yıllardır kazaların meydana geldiği yolda kaçış rampası yapılmamıştır/halen yapılmamaktadır?

   

* Araç muayene işlemlerinin sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlamak üzere, muayene istasyonlarında ne sıklıkla denetlemeler yapılmaktadır?

* Son 25 yılda D-817 karayolunun söz konusu İskenderun girişinde kaç tane trafik kazası yaşanmıştır? Ölüm ve yaralanma sayıları nelerdir?

* Bahsi geçen mahalde kontrol noktası uygulaması yapıldığı için soruşturma açılmış mıdır?”(Hatay/MA)

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 21:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER